Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Stergerea cazierului judiciar
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Stergerea cazierului judiciar

Buna ziua in 11 octombrie 2011 am primit sentinta definitiva si irevocabila , 8 luni închisoare cu suspendarea condiţionată a executării pedepsei pentru ultraj contra bunelor moravuri si tulburarea linistii publice .cu o perioada de 2 ani de probatiune sau ce. As dorii sa stiu cand mi se va sterge cazierul sau daca se sterge singur sau trebuie eu sa umblu pe la tribunal si cand anume as putea cere acest lucru multumesc
Dupa 2 ani si 8 luni de la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti sunteti reabilitat de drept. In principiu, cazierul ar trebui sa fie sters automat. Daca totusi acest fapt nu se intampla, trebuie formula o cerere in acest sens la instanta de executare, prin care solicitati sa se constate faptul ca a intervenit reabilitarea de drept.
Andreea Murgu, Avocat
Art. 165 NCP

Reabilitarea de drept

Reabilitarea are loc de drept în cazul condamnării la pedeapsa amenzii, la pedeapsa închisorii care nu depăşeşte 2 ani sau la pedeapsa închisorii a cărei executare a fost suspendată sub supraveghere, dacă în decurs de 3 ani condamnatul nu a săvârşit o altă infracţiune.
Reabilitarea de drept este acea forma a reabilitarii care opereaza in virtutea legii, fara a fi necesara cererea fostului condamnat pentru obtinerea ei, aceasta fiind considerata ca dobandita de condamnat in momentul cand s-au realizat conditiile de reabilitare.

In cazul in care condamnatul nu a savarsit din nou o infractiune inauntrul termenului de incercare si nici nu s-a pronuntat revocarea suspendarii conditionate a executarii pedepsei in baza art. 83 si 84, el este reabilitat de drept."

Asadar, reabilitarea de drept intervine dupa implinirea termenului de incercare.

Daca aveti interes, aveti dreptul si de a solicita pe cale judecatoreasca constatarea reabilitarii.
Hotararea instantei de judecata, in acest caz, nu este una pentru acordarea reabilitarii, ci doar pentru constatarea reabilitarii de drept.

Succes.