avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1724 soluții astăzi
Forum Activitate irina-escu

Activitate irina-escu

Răspuns la discuția Credit restant
Multmesc pentru informatii, de la dumneasvoastra aflu de o posibila lege a falimentului personal. Interesanta idee si folositoare pentru ... unii ca noi.
Discuție Credit restant
Buna ziua, va rog sa imi dati un sfat in urmatoarea situatie
Tatal meu a facut un credit in 2008 pe care l-a reesalonat in anii 2009-2011. In 2012 banca nu a mai fost de acord cu o alta refinatare decat in cazul girarii creditului cu casa (proprietatea mamei mele, dobandita inainte de casatorie) ceea ce nu a acceptat tatal meu. El nu a mai platit nici o rata din 2012, fiind ba angajat, ba in somaj. Si acum este in somaj si asteapta decizia de pensionare. Ce poate face firma de creante avand in vedere ca tatal meu nu are pe numele lui decat o masina. Mama nu a fost trecuta in actele de imprumut sau refinantare.
Noi copiii am incercat sa discutam cu executorul jdecatoresc si cu firma de recuperari dar nu am ajuns la intelegere. Suntem dispusi sa platim o rata de 500 lei si nu 1000 lei pe luna asa cum doresc. Mai mult de atat nu putem.
Intrebarile mele sunt:
1. exista vreo posibilitate sa fie in pericol casa?
2. ne pot trage pe noi la raspundere (copiii si sotia)
3. care ar fi pasii de urmat cu firma de recuperari? sa facem o hartie catre ei prin care sa ne luam un angajament de plata pentru a se vedea buna noastra intentie pentru rezolvarea problemei?
Va multumesc
Discuție donatie
Buna ziua
Care ar fi cea mai potrivita modalitate prin care mama imi poate da un apartament?
Datele sunt urmatoarele: ambii parinti traiesc si suntem 2 frati. Mama are un apartament luat inainte de casatorie si un altul mostenire. Dorinta mamei este ca unul din apartamente sa imi revina mie in prezent, iar fratele meu sa nu aiba nici un drept asupra lui mai tarziu (la decesul mamei). Sa fie scos din masa succesorala. Foloseste sa facem o donatie scutita de raport? Poate fi aceasta atacata in vreun fel?
Ma intereseaza strict un raspuns la obiect. Multumesc!
Discuție ancheta sociala
Buna ziua,
Imi puteti explica in ce consta ancheta sociala realizata de Autoritatea tutelara in cazul parintilor (necesatoriti). Atunci cand am dorit sa depun dosarul pentru indemnizatia crestere copil pana la 2 ani mi s-a cerut si asa ceva. Specific urmatoarele: am lucrat ultimele 12 luni, am toate cotizatiile platite. Problema consta in faptul ca nu sunt casatorita cu tatal copiluluicu toate ca il crestem impreuna si, bineinteles, copilul ese recunoscut de tatal sau.