avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1646 soluții astăzi
Forum Activitate cosma2

Activitate cosma2

Primul dosar nu este solutionat , in urma deplasarii la fata locului presedintele a incheiat un P.V. cu ce a constatat ; care nu a fost deloc pe placul reclamantilor si au cerut un alt termen pentru a lua la cunostinta de continutul P.V.-ului ,dupa care s-a deschis cel de-al doilea dosar, in alt oras, apoi a fost trimis la aceeasi judecatorie, ieri a aparut pe site cel de-al doilea dosar. Multumesc !
Multumesc pt atentia acordata. Daca prezint documentele de la primul dosar de executare la al doilea complet de judecata ,pot solicita "inchiderea" dosarului sau conexarea lui la primul dosar ?
Salut . Am pierdut un proces care , ulterior, a fost investit cu executare silita, inainte de investire ma conformasem intrutotul hotararii. Am facut contestatie la executare ,executorul a constatat ca hotararea era indeplinita , judecatorul a venit la fata locului si a constatat acelas lucru, in schimb, reclamantii , au deschis recent un alt dosar in care cer executare silita. Ce pot face in aceasta situatie? Multumesc anticipat.
Multumesc! .Imi poate spune cineva daca este o solutie buna sa solicit o audienta la ministerul justitiei si sa explic erorile instantei detaliat , oare sunt in masura sa ma ajute cumva ?
Astept solutiile si la celelalte dosare penale si voi face si plangerea pt denunt calomnios. DAR
dupa aceasta sentinta de la judecatorie sunt foarte retinut . Oricum ceva trebuie sa fac pt ca pana nu demult am sperat sa ajungem la o intelegere sau sa se plictiseasca si sa ma lase in pace,acesti vecini ,dar se pare ca nu vor .
Partea cea mai proasta este ca nu stiu ce vor de la mine ca nu avem nimic in comun sau de impartit. Si nici cei de la politie nici cei de la primarie nu au putut afla ,doar ca nu ma vor lasa toata viata in pace ,dupa cum a spus vecinul si in fata judecatoarei.
Am uitat sa va spun ca si la primarie si la politia locala am cateva sesizari facute de dansii .
Referitor la CEDO nu am nevoie de sustinere materiala .in acest moment am nevoie doar de indrumari catre variante reale si de sustinere morala . Oricum voi merge pana-n panzele albe numai ca nu vreu sa merg la noroc de accea va cer sfatul.
In primul rand ,va multumesc foarte mult pentru atentia acordata si voi incerca sa va mai detaliez punctual cate ceva :
---masina din poza a fost a unui prieten si ce nu s-a retinut este ca iesea de la mine din curte ,deci era in mers se vede in poza ca era in miscare dar....
---rigolele sau canale de preluare a apei pluviale le voi face ,dar la acest capitol am o foarte foarte mare dilema : pe toata latura de jos ma invecinez cu un drum care este proprietatea acestor vecini, pe celelate laturi sunt alti vecini accesul meu se face de pe un drum de servitute de 3m ,pe acest drum nu este nici-un sant ,practic nu am unde sa racordez aceste rigole . Azi am mers la inspectoratul de stat in constructii si le-am cerut sfatul ,dar ,din cauza situatiei din teren , au putut sa-mi dea doar o solutie neoficiala si anuma sa fac aceste rigole pe terenul vecinilor pt ce ei sunt mai jos si numai asa poate fi captata aceasta apa.
--- in ceea ce priveste renuntarea la aceste tampenii pot sa va spun ca din anul 2006 pana in anul 2011 am la politie peste 25 de plangeri formulate de acesti vecini din care 6
dosare penale si toate sunt nefondate ,3 dosare penale sunt in curs de solutionare si trei au fost solutionate cu N.U.P.,mai am plangeri si la cez=1 si la gdf suez=1 si la sanepid =3 si insp de stat in constructii =2bsi nici aceste sesizari nu am fost gasit vinovat de ceva .La unul dintre dosarele penale am mers chiar la testul poligraf pentru a dovedi ca sunt 100% NEVINOVAT . Cand veneam seara de la serviciu imi gaseam sotia plangand si spundu-mi ca IAR a vazut-o vecina prin curte si afacut-o in toate felurile . Sunt mult mai multe de povestit dar nu este timp de romane de sicana .
Cat credeti ca poete un om sa fie indiferent de ceea ce i sae intampla ?
Pot spune ca avocatul care mi-a facut recursul a facut trimitere exacta la erori dar nu stiu daca acest recurs a fost citit de cineva . Avocatului nu am ce sa-i reprosez .
Astept opiniile dumneavoastra si daca aveti intrebari ,am tot interesul din lume sa va raspund.
Multumesc ! Totusi sper sa mai gasesc o cale prin care sa se faca dreptate ,cu toate ca se pare ca este aproape imposibil ,mai ales ca suntem in Romania !
Am facut doar recurs , care a fost respins ca nefondat , nu a fost redactat pana acum. dupa reccurs ce alta cale de atac mai este , tinand cont ca sentinta a ramas irevocabila . Pot solicita o alta cale de atac la o instanta din alt judet sau la alta curte superioara . Daca da , cum trebuie sa procedez ? Multumesc !
Am fost chemat in judecata de catre vecini pentru ca ,sustin ei ,( pct 1 )le blochez drumul de acces prin parcarea masinii in fata portii lor .Ulterior au mai cerut ( pct 2 )sa-mi construiesc canale de preluare a apei pluviale pt ca apele se scurg de pe terenul meu pe terenul lor ( terenurile fiind in panta ) .
Ca probe au adus la punctul 1 o poza cu o masina care nu este a mea dar iese de la mine din curte , o alta poza cu tarusi infipti pe drum de nu stiu cine si martori care spun ca nu au vazut masini parcate acolo si ca nu stiu cine a batut tarusii ( deci aceste probe nu ma incrimineaza in nici-un fel ) .
Pentru pct 2 s-au facut expertiza din care reiese ca prin zidul de sprijin a umpluturii ,efectuete pe terenul meu ,apa este stopata temporar si apoi se scurge pe terenul lor din cauza inclinatiei naturale a terenului .In realitate , o foarte mica , cantitate de apa se infiltreaza prin acest zid de beton .
Judecatoarea retine (pentru pct 1),din pozele respective si din declaratiile martorilor ,ca blochez accesul ,obligandu-ma sa mentin liber drumul de acces al vecinilor , iar pentru pct 2 a retinut ,nu stiu de unde , ca prin scurgerea apelor se creeaza ravene ,obligandu-ma sa construiesc rigole .
Am facut recurs cu trimitere directa la greselile facute , dar acesta a fost respins ca nefondat si ramanerea sentintei irevocabila . Inca nu s-a redactat pentru a vedea motivatia .
Parerea mea este ca ,la pct 1 ,sentinta data se contrazice cu probele ,iar la pct 2 a adaugat acele ravene in context pt a fi motivata .
Tinand cont de sentinta si de respingerea inexplicabila a recursului ,o eventuala contestatie va fi respinsa .
Am decis ca pentru moment sa ma conformez si sa platesc vecinilor cheltuielile de judecata impuse si sa construiesc acele rigole ,care oricum sunt inutile pentru ca nu le pot racorda la nici-un sant sau la canalizare pentru ca nu exista si apa va avea acelas curs.
Mentionez ca este pentru prima data cand ajung intr-o sala de judecata si nu prea stiu ce pot sa mai fac sa dovedesc erorile judiciare .
V-as fi foarte foarte recunoscator daca ma-ti indruma catre o cale promta sa pot dovedi aceste erori intentionate sau neintentionate (sunt atat de uimit de aceasta judecata incat nu stiu ce sa cred si ce sa fac) .
CU DEOSEBIT RESPECT
COSMIN