Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Doua dosare de executare silita in urma unei hotarari
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Doua dosare de executare silita in urma unei hotarari

Salut . Am pierdut un proces care , ulterior, a fost investit cu executare silita, inainte de investire ma conformasem intrutotul hotararii. Am facut contestatie la executare ,executorul a constatat ca hotararea era indeplinita , judecatorul a venit la fata locului si a constatat acelas lucru, in schimb, reclamantii , au deschis recent un alt dosar in care cer executare silita. Ce pot face in aceasta situatie? Multumesc anticipat.
Tot contestatie la executare, cereti si cheltuieli de judecata. Eventual solicitati si aplicarea unei amenzi judiciare si repararea prejudiciului pentru abuz de drept.
Multumesc pt atentia acordata. Daca prezint documentele de la primul dosar de executare la al doilea complet de judecata ,pot solicita "inchiderea" dosarului sau conexarea lui la primul dosar ?
Daca primul dosar este solutionat, nu aveti ce sa conexati. Daca nu e solutionat, puteti cere conexarea.
In tot cazul, pentru a castiga cel de al doilea dosar, e musai sa depuneti si documentele din primul.
Primul dosar nu este solutionat , in urma deplasarii la fata locului presedintele a incheiat un P.V. cu ce a constatat ; care nu a fost deloc pe placul reclamantilor si au cerut un alt termen pentru a lua la cunostinta de continutul P.V.-ului ,dupa care s-a deschis cel de-al doilea dosar, in alt oras, apoi a fost trimis la aceeasi judecatorie, ieri a aparut pe site cel de-al doilea dosar. Multumesc !