Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Problema de procedura civila / executare silita
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Problema de procedura civila / executare silita

Dragi consultanti,

Am o problema tehnica de procedura civila:
Am promovat o actiune (incetarea executarii silite in baza art. 428 CPC, eu fiind debitor in executare).
La data promovarii actiunii, erau indeplinite conditiile lui 428 cpc, respectiv eu debitor consemnasem suma ce mi s-a cerut.
Dupa promovarea actiunii (2 zile dupa), executorul ma someaza in cadrul aceleasi executari silite sa platesc o noua suma (in plus fata de prima, deja consemnata).

Intrebarea este ce va face judecatorul: va considera ca am consemnat suma, au ba?
De ce?
Altfel intrebat, de unde deducem ca judecatorul trebuie sa analizeze conditiile de fapt de la data promovarii actiunii, si nu altele, de la o data ulterioara?

Va multumesc pentru orice pareri.
Daca ceva nu e clar in povestea mea, pot detalia.
Cred ca trebuia sa faceti contestatie la executare pe a doua somatie.

succes
av. Ileana Schwarz
Multumesc, d-na avocat.
Este formulata contestatie pe ambele somatii. Contestatia se judeca, in cadrul ei este suspendata executarea.
Am aceste doua dosare pe rol, contestatia si incetarea in procedura de ordonanta.

Intruct cererea de incetare se va judeca pe fond inaintea contestatiei (nu s-a admis nici conexarea ei al contestatie, nici suspendarea ei pana la solutionarea contestatiei), ma pregatesc de concluzii.
Ma simt de cea mai buna credinta (am platit ce mi s-a cerut, cand mi s-a cerut, am promovat actiun e cu toate conditiile indeplinite). Nu e vina mea ca dupa executorul / creditorul a refacut calculele sau si-a adus aminte ca "chipurile" mai datorez ceva.

Caut insa argumentul legal ca judecatorul e tinut sa judece indeplinirea conditiilor la data promovarii actiunii (adica asa cum ar fi fost daca ne-am fi judecat in ziua depunerii actiunii), nu pe cele la o data ulterioara.

Multumesc inca odata:)
smeagull, utilizator
care actiune???
apoi..da , probabil fiind vb de actualizarea sumei datorate, cred ca se poate face si pe dosarul initial de executare, dar si pe alt dosar..
dar sa rasp la intrebare...judecatorul este investit cu o cerere care poate fi modificata sau completata pana la prima zi de infatisare..deci, instanta este investita pe deplin, imediat si ulterior acestui moment..

imi place cum suna imediat:D
ContSters163072, utilizator
milika a scris:

care actiune???

Cea de "" incetare a executarii silite" prin ordonanata presed., conform art 428 cpc.

milika a scris:

deci, instanta este investita pe deplin, imediat si ulterior acestui moment..

ok, dar "unde scrie" ca trebuie sa verifice conditiile pentru admiterea actiunii astfel cum erau indeplinite la data pomovarii actiunii, si nu pe cele de la o data ulterioara promovarii actiunii.

si, off topic:
milika a scris:

probabil fiind vb de actualizarea sumei datorate, cred ca se poate face si pe dosarul initial de executare, dar si pe alt dosar..

nu e actualizare, este "suplimentare", facuta pe acelasi dosar.

milika a scris:

judecatorul este investit cu o cerere care poate fi modificata sau completata pana la prima zi de infatisare..

prima zi de infatisare a trecut demult.
eu sunt reclamant, nu am dorit sa completez / modific / intregesc nimic. eu am promovat la data x o actiune, pentru admiterea careia erau indeplinite conditiile la data x, x+ 1 zi, x + 2 zile.
La data X + 3 zile si in continuare, prin demersuri ale paratilor, indeplinirea conditiilor admiterii actiunii de catre mine a devenit discutabila.
DE CE, in procedura civila, nu conteaza ce s-a intamplat dupa promovarea actiunii, si aceasta trebuie admisa?
smeagull, utilizator
poate-i vb de cheltuieli..poate e o suma nejustificata..
in prima ipoteza a cheltuielilor sunteti in culpa si le datorati..
a-2-a , faceti contestatie pentru lipsa titlului executor sau a incuviintarii..
cum e..istetule:D