avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1987 soluții astăzi
Forum Activitate cluj_06

Activitate cluj_06

Buna, dupa ce am vandut o masina inmatriculata in Italia cine poate sa faca radierea si cand (masina a fost cumparata doar pentru piese de schimb) ? Este obligatoriu sa o faca fostul proprietar? In cat timp noul proprietar trebuie sa o declare la finante?
Răspuns la discuția Radiere Societate Comerciala
Multumesc, nu stiam ca a fost abrogat!!
Răspuns la discuția Radiere Societate Comerciala
Stie sa-mi raspunda cineva??:-/ :(
Răspuns la discuția Radiere Societate Comerciala
Buna, in ce masura eu ca proprietar al locatiei unde are sediul aceasta firma, as putea cere dizolvarea firmei ? Exista un contract de comodat , expirat. Firma nu a avut niciodata activitate, nu exista nimeni sa o reprezinte, taxele (impozitul forfetar) sunt platite mai putin penalitati si dobanzi in valoare de cca 900 ron. Sunt deranjata de cei de la posta, finante pentru a prelua corespondena, etc. Dupa cum am mai spus Bilantul nu s-a depus de 3 ani.

Pot cere dizolvare pe baza articolelor urmatoare?

Aplicarea dispozitiilor art. 237 alin. (8) - (9) din Legea nr. 31 / 1990

ART. 237*)

(1) La cererea oricarei persoane interesate, precum si a Oficiului National al Registrului Comertului, tribunalul va putea pronunta dizolvarea societatii in cazurile in care:

a) societatea nu mai are organe statutare sau acestea nu se mai pot intruni;

b) societatea nu a depus, in cel mult 6 luni de la expirarea termenelor legale, situatiile financiare anuale sau alte acte care, potrivit legii, se depun la oficiul registrului comertului;

c) societatea si-a incetat activitatea, nu are sediul social cunoscut ori nu indeplineste conditiile referitoare la sediul social sau asociatii au disparut ori nu au domiciliul cunoscut sau resedinta cunoscuta;

Care ar fi procedura in acest caz? Pot formula o adresa catre Tribunal in acest sens?

Multumesc anticipat oricui m-ar putea ajuta cu informatii complete.
Dorim radierea unei S. Com. Este posibila radierea de catre Registrul Comertului a unei Societati Comerciale daca nu a depus bilantul in 3 ani la rand, exista Lege in acest sens? Sau Administratia Financiara in baza carei Legi si pe ce motiv ar putea cere lichidarea acestei societati? Firma este infiintata din iulie 2005, nu a avut nicioadata activitate, asociatii sunt 2, ambii straini din care unul nu mai este de gasit si deci nu se poate radia la cerere. Ar mai fi de platit niste dobanzi si penalitati. Declaratii sau mai depus dar bilantul in ultimii 3 ani nu s-a depus. Multumesc anticipat, sper din tot sufletul sa ma puteti ajuta!!!
Răspuns la discuția Legislatie certificat energetic
Buna ziua,

acest cerificat energetic cine are obligatia sa-l plateasca? Cumparatorul sau Vanzatorul? Scrie si in Lege?

Multumesc
Răspuns la discuția conventii civile
Va multumesc! Stiti si Legea pe baza careia se fac?
Buna ziua, conventiile civile se pot folosi pentru activitatea de proiectare industriala? Considerata ca o activitate periodica. Multumesc