Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Legislatie certificat energetic
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Legislatie certificat energetic

Buna ziua, as dori sa ma lamuriti in legatura cu obtinerea acestor Certificate Energetice si anume: Legea 372/2005 la aliniatul (1) al art. 13 precizeaza ca in urma unei expertize energetice, un auditor energetic atestat va elibera Certificatul de performanta energetica a cladirii(apartamentului), valabil 10 ani de la data emiterii. Certificatul se elibereaza pe apartament sau pe cladire?? nu inteleg. E valabil si cel pe intreg imobilul in cazul in care doresc sa vand apartamentul? ( mentionez ca blocul abia s-a receptionat in urma reabilitarii termice in colaborare cu Primaria).
Multumesc
In situatia in care imobilul detine imbunatatpentru reabilitare termica si eficienta energetica,ca urmare a unei executii intrteg imobil-certificatul energetic aferent imobil este suficient in situatia instrainarii unui apartament
Totodata,trebuie sa cunoasteti ca rolul certificatului energetic este strict informativ - pentru a instiinta chiriasul/cumparatorul despre gradul de modernizare al cladirii/apartamentului
Daca doriti sa vindeti apartamentul notarul este cel care face inscrisul.
Exista un P.V. cu administratia in care este specificat ca blocul a fost reabilitat.
Buna ziua,

acest cerificat energetic cine are obligatia sa-l plateasca? Cumparatorul sau Vanzatorul? Scrie si in Lege?

Multumesc