avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 631 soluții astăzi
Forum Activitate elenutza_12

Activitate elenutza_12

Buna ziua,
AM nascut in sept 2014 al doilea copil si indemnizatia calculata este de 748 lei. Stiu ca de la 1.07 indemnizatia minima conform noii legi va fi de 1042 de lei. Intrebarea mea este daca si pana acum exista o suma minima acordata tinand cont ca salariu minim pe economie a fost majorat la inceptul anului.
Multumesc
Răspuns la discuția Datorie banca
Multumesc. Daca cer sa o primesc prin posta o mai pot opri? Primesc odata cu indemnizatia si alocatiile copiilor.
Răspuns la discuția Datorie banca
Multumesc!
Discuție Datorie banca
Buna ziua,
Am o datorie restanta la banca de vreo 3 ani (de cand sunt in concediu crestere copil) pe care vreau sa o lichidez (va face sotul un credit). Momentan ea se afla la biroul de lichidari credite al bancii. Am vorbit cu reprezentantul si mi-a spus ca dosarul se va trimite catre executorul judecatoresc saptamana viitoare. Eu nu am nici un bun-mobil sau imobil pe numele meu si singurul venit este indemnizatia de crestere copil.
Intrebarea mea este: incerc sa o lichidez acum sau astept sa fie trimisa catre un executor (pentru a primi poate o reducere a datoriei)?
Multumesc!
Buna ziua, azi am aflat ca nu pot beneficia de somaj atata timp cat urmez cursurile unei forme de invatamant. Sunt anul 6 la doctorat ( perioada de gratie pentru finalizarea tezei este 1 sept 2015), primii 3 ani cu bursa, urmatorii 3 ani prelungire. Pot beneficia de ccc, sau fiind in perioada de prelungire e mai bine sa intru pentru luna neacoperita in somaj?
Multumesc mult pentru ajutor!
Pot sta in concediu fara plata chiar daca am incheiat contractul cu vechiul angajator cand am intrat in ccc1- s-a incheiat in 2.12.2012? (contractul l-am avut pe perioada determinata si mi l-au prelungit cat sa intru in ccc). la Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie Sociala Prahova am fost dar nu am gasit pe nimeni care sa ma lamureasca.
Multumesc
Pot sta luna care ii revine tatalui in ccc dar fara plata? Voi naste urmatorul copil inainte sa implineasca primul 2 ani, si trecerea din ccc1 in ccc2 s-ar face mult mai usor. Tatal a facut deja cerere cu 60 de zile inainte ca nu va sta in ccc ultima luna. Dar exista posibilitatea de a sta in continuare eu ?-am vazut ca pot sta in concediu fara plata dar dc nu mai sunt angajata (contractul cu vechiul angajator s-a incheiat cand am intrat in ccc1)pot beneficia de acel concediu?
Multumesc
Buna seara,
Am nascut pe 12.09.2012 si am ales sa stau 2 ani in ccc. Daca doresc sa ma intorc acum la munca (copilul are 1 an jumate), beneficiez de supliment de insertie?
Multumesc!
Cu primul angajator am incheiat contractul deoarece l-am avut pe perioada determinata (mi l-au prelungit pana la data la care am intrat in ccc)
Buna ziua,
Cum pot beneficia de indemnizatie crestere copil fara sa fiu angajata? Exista posibilitatea de a-mi plati singura contributiile sociale ?