avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 945 soluții astăzi
Forum Activitate pop_adina

Activitate pop_adina

Buna ziua, am doua intrebari.Am o fetita pe care o cresc singura, este in custodia mea prin hotarare judecatoreasca, pentru a iesi din tara cu ea am nevoie de imputernicire sau prezenta tatalui la vama sau este suficienta hotararea judecatoreasca?Aceasta trebuie sa fie tradusa in alta limba decat romana?Eu am avut domiciliul in Bistrita, acolo am nascut iar acum am domiciliul in Oradea, fetitei unde pot sa-i fac pasaportul?In localitatea unde am domiciliul stabil sau unde s-a nascut?Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Pensia alimentara
Multumesc pentru raspuns, dar ce presupune depunerea demersurilor pentru a afla noul angajator?Trebuie sa se faca prin tribunal sau as putea afla de la o institutie a statului unde sunt virati banii pentru contributii?
Răspuns la discuția Pensia alimentara
Si cum as putea afla noul loc de munca pentru ca tatal fetitei refuza sa-mi dea detalii referitoare la noul loc de munca
Buna ziua, am o fetita pe care o cresc singura, cu tatal fetitei am avut proces pentru custodie si plata pensiei alimentare.Hotararea judecatoreasca a fost trimisa de catre tribunal la firma unde lucra tatal fetitei insa acum si-a schimbat locul de munca.Ce trebuie sa fac in acest caz?I se va face in continuare popriere la noul loc de munca sau trebuie sa trimit eu hotararea judecatoreasca alaturi de contul unde trebuie virati banii?Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Pensia alimentara din strainatate
Aceasta este singura modalitate?
Buna ziua, am o fetita pe care o cresc singura, am avut proces cu tatal fetitei pt custodie si plata pensiei alimentare.Nu am avut probleme, in urma hotararii judecatoresti pensia alimentara s-a achitat la zi de catre firma la care acesta era angajat insa acum tatal fetei isi va schimba locul de munca, urmand sa lucreze in Austria cu contract de munca.Ce trebuie sa fac eu in acest caz pentru a primi in continuare pensia alimentara? Specific ca firma la care va lucra nu este romana.Multumesc anticipat.