avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 641 soluții astăzi
Forum Activitate veronikaa

Activitate veronikaa

Buna ziua,
Scuze ca deranjez dar am si eu o problema cu liberarea conditionata. Sotul meu a fost condamnat 2 ani cu executare (sentinta definitiva 18.04.2012 luare de mita). Este arestat din data de 09.09.2011, iar la munca este din data de 01.06.2012 . Vreau urgent sa-mi spuneti cand poate propus pentru liberare conditionata?
Va multumesc,
Răspuns la discuția Liberarea conditionata
Buna ziua,
Multumesc pentru raspuns dar daca se poate va rog frumos sa-mi spuneti daca este 1 an calendaristic (adica 365 zile) sau un an de executare (adica 8 luni =1 an la Penitenciar) , si cu aproximatie data cand sotul meu poate solicita cererea
Buna ziua,
Sotul meu este a fost condamnat definitiv 2 ani cu executare anul acesta (luare de mita), el fiind arestat din data de 08.09.2011.
Are un comportament bun participa la activitatile din penitenciar , este la regimul deschis iar din data de 28.05.2012 este la munca.
Va rog sa-mi spuneti daca dupa un an de executare adica 08.09.2011-07.09.2012. poate sa obtina eliberarea conditionata (munceste din 28.05.2012)?; care sunt etapele de parcurs pentru eliberarea conditionata?; daca exista alta data/ termen cand poate obtine eliberarea conditionata?.
Va multumesc mult si astept urgent raspunsul