avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 278 soluții astăzi
Forum Activitate Erika13

Activitate Erika13

buna ziua,


Un coleg si-a inaintat cererea de concediu fara plata de 90 de zile, iar sefa mea i-a aprobat. Problema e ca m-am contrazis cu ea, deoarece in ROI sunt trecute maxim 30 de zile (mentionez ca nu avem contract colectiv de munca la nivel de unitate). Va rog sa imi spuneti daca societatea ii poate aproba acele 90 de zile de CFP angajatului. (Avocata societatii la fel a spus ca se poate, dar din cate stiu eu, 90 de zile erau conform CCM la nivel national, care nu mai este in vigoare)

Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția dovada persoana in intretinere
va multumesc pentru raspunsul prompt
Buna ziua,

Un salariat mi-a cerut o adeverinta din care sa reiese ca nu are declarate persoane in intretinere (ii trebuie nevestei lui la locul de munca, pentru ca aceasta tocmai s-a reintors din maternitate si vrea sa o declare pe fetita lor ca fiind persoana in intretinere).

Ii eliberez angajatului o adeverinta prin care mentionez ca este salariat al societatii si ca nu figureaza in evidenta noastra cu persoane in intretinere? (adeverinta care sa oo duca nevasta lui la societatea la care lucreaza ea) SAU aceasta persoana (angajatul nostru) trebuie sa dea o declaratie pe proprie raspundere cum ca nu are persoane in intretinere la societatea angajatoare?


Va multumesc anticipat!
Discuție desfacere CIM
Buna ziua,


Daca ultima zi de preaviz este ultima zi lucratoare din saptamana, contractul de munca se desface cu ce data? urmatoarea zi, chiar daca aceasta este nelucratoare (adica sambata) sau cu urmatoarea zi lucratoare.
Exemplu concret: 10.08.2012 este ultima zi de preaviz, care pica vineri. CIM se desface cu data de 11.08.2012 (sambata) sau cu data de 13.08.2012 care este luni?


Multumesc
Răspuns la discuția concediu fara plata
daca de exemplu un salariat lucreaza la o societate 10 luni, dupa care merge in CFP 2 luni (perioada in care CIM nu se suspenda), si ulterior societatea ii desfiinteaza postul....mai poate beneficia de somaj?
Răspuns la discuția concediu fara plata
mai am o intrebare legat de aceasta situatie:
-daca imi iau concediu fara plata de exemplu 2 luni consecutiv, imi afecteaza acest lucru in vre-un anume fel contractul de munca? adica se suspenda pe aceasta perioada?
-cotizatiile mele se platesc pentru aceasta perioada de catre angajator?
--pentru aceasta perioada trebuie sa imi platesc eu cas-ul?
Buna ziua,
va rog sa ma lamuriti cu urmatoarele situatii:
-la cate zile de concediu fara plata (pt rezolvarea problemelor persoanle) am dreptul pe an (lucrez la o societate privata)?
-daca imi depun cerer de concediu fara plata de exemplu din 01.08.2012 pana in 01.09.2012 sunt 31 de zile de CFP, adica se iau in considerare si zilele de sambata si duminica, sau suntt doar 23 de zile de CFP (zile lucratoare)?
Va multumesc anticipat!
Buna ziua,
M-am intors recent la munca dupa o perioada de 8 luni de concediu medical (precizez ca nu a fost vorba de accident de munca, ci cancer). Pentru cele 8 luni beneficiez de concediu de odihna conf Directiva nr. 2003/88/CE (directiva spune ca concediul medical nu mai diminueaza concediul de odihna)sau nu?
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția concediu fara plata
Va multumesc
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie:
Trebuie sa trimit 3 angajati in concediu fara plata pentru 30 de zile. Am avut niste confruntari cu conducerea societatii care mi-au spus ca societatea are dreptul sa trimita angajatii in concediu fara plata maxim 90 de zile/an, dar eu stiam de cel mult 15 zile pe an, in temeiul art. 43 alin. (5) din Contractul colectiv de munca la nivel national pe anii 2007-2010. (nu stiu daca s-a semnat CCM la nivel nat. si pentru anul 2012)
Va rog mult sa imi spuneti daca eu gresesc sau conducerea.
Va multumesc anticipat!