avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 312 soluții astăzi
Forum Activitate Alex_Cr

Activitate Alex_Cr

1. Cei de la facultate au eliberat o adeverinta standard care tine loc de diploma, dupa sustinerea examenului de licenta, nu a fost chip sa ii conving sa imi elibereze un alt tip de adeverinta care sa confirme terminarea studiilor, desi Art. 2 alin. 5) lit. t) spune clar "cu sau fara examen de absolvire". Ultimul examen l-a dat la sfarsitul lui iunie, iar pe 5 iulie a fost sustinerea licentei, daca as fi obtinut o adeverinta pentru finalizarea studiilor care sa nu tina cont de licenta, ar fi fost pe iunie, dar...

2. La Art. 2 alin. 5) lit. t) este inclus doar cazul in care este trecuta in evidenta ANOFM in vederea acordarii somajului in perioada de 60 de zile de la finalizarea studiilor. Unde ne incadram daca nu apucam sa intram in evidenta celor de la somaj?

3. Am citit Art. 15 alin. 1) lit. b) cred ca este situatia noastra, corect?

Va multumim mult inca o data, m-am gandit la dvs. azi cand mi s-a spus "i-ai in evidenta ca stiu ei ce fac". Sa va ajute Dumnezeu!
Am completat azi dosarul pentru somaj si am fost sa il depunem. Am fost iar tratati urat de catre functionara care data trecuta m-a trimis la APIS, o tot tinea pe a ei ca nu o poate inregistra pe sotie ca nu este apta de munca fiind in luna a 8a (desi aveam in dosar adeverinta de la medicul de familie). Auzind discutia, a iesit sefa din birou si am vorbit cu ea (functionara tacuse din gura), ne primeste dosarul dar abia dupa 1 August, pentru ca adeverinta de la facultate nu are o zi anume trecuta la data absolvirii ci scrie "IULIE 2012", si cele 60 de zile in care trebuie luata in evidenta curg de la data de 1 a lunii urmatoare. E corect? Pot face ceva? Ce fac daca sotia naste pana atunci?
Multumesc inca o data pentru ajutor, amandurora. Si scuze pentru povestea lunga ce urmeaza. Am alergat azi in toate directiile. Ajuns la somaj am vazut ca nu aveam adeverinta de la circa financiara, iar adeverinta de la facultate nu era ce trebuia asa incat am fost obligat sa aman depunerea dosarului. Am asteptat totusi si am intrebat si acolo ce e de facut in situatia mea, raspunsul primit a fost evaziv. Au spus ca daca mai are doar o luna pana naste nu o pot inregistra, ca ar trebui sa fie apta de munca pentru a o putea lua in evidenta (nu aveam nici adeverinta de la medicul de familie din care sa rezulte ca este apta de munca, asa cum era cerut in lista de documente necesare). Am fost indrumat catre Agentia pentru plati si inspectie sociala, unde mi-au spus ca nu au voie sa refuze luarea in evidenta la somaj, asa cum ati mentionat si dvs. aici si ca asta e primul pas pe care trebuie sa il fac, ca sa aiba continuitate de la terminarea facultatii pana la nastere. Ca tot imi era in drum, am dat fuga si la Primarie, la biroul unde se primesc cererile pentru CCC, mi-au spus acelasi lucru, sa merg la somaj, repede, ca daca nu are 42 de zile de concediu de maternitate nu poate intra in CCC (asta vad ca nu e conditie necesara, nu inteleg de ce au spus asta).

Dupa ce am citit raspunsurile dvs. m-am mai linistit, eram cam in priza si criza de timp.

Am fost am facut cerere pentru adeverinta de venit, pentru adeverinta de la facultate (pe care nu au vrut sa o elibereze decat dupa licenta), pentru adeverinte de la medicul de familie (apta de munca si sarcina 34 saptamani). Pana luni dimineata ar trebui sa le avem pe toate, voi merge sa depun dosarul si voi reveni atunci cu vesti, sper sa nu fie probleme. Am fost sfatuit chiar de functionarele de la ANPIS sa merg la un superior daca mi se refuza luarea in evidenta la somaj.

Am intrebat daca pot depune eu dosarul, eventual cu procura, ca sa nu o mai plimb prin caldurile astea infernale (sediul de la somaj sector 2 este in partea cealalta a orasului), si mi s-a raspuns in ras ca nu este posibil asa ceva, trebuie sa vina personal, alta chestie care mi s-a parut ciudata.

O intrebare, ce avantaje ar fi daca ar intra in concediu maternal inainte de a intra in CCC?
Multumesc pentru raspunsuri.

tudorvaleriu a scris:

10. - Pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC nu este nevoie sa fi fost asigurata la sanatate.
- Pentru a beneficia de concediu de maternitate trebuie sa aiba macar o luna de somaj, perioada in care i se plateste de catre stat contributia pentru concedii si indemnizatii.


A terminat studiile, am cerut adeverinta de la facultate, voi merge maine la somaj cu actele, insa se cam apropie data nasterii. Daca nu va avea 1 luna de somaj inainte de a naste, nu va mai primi nici indemnizatia pentru CCC? (stiu ca citisem ca CCC era conditionat de 42 de zile de concediu pre sau post natal)
Răspuns la discuția Somaj dupa terminarea facultatii
Data la care se termina anul de studii este in sesiunea de vara? Sunt facultati care au si sesiune de restante in toamna, inainte de inceperea urmatorului an, astea sunt considerate ca fiind in anul urmator de studii?
Buna ziua,

Am gasit partial raspuns la intrebarile mele, insa multe dintre raspunsuri sunt vechi, multe incomplete in raport cu situatia mea.

Scurt istoric: sotia este studenta in an terminal, la zi, la stat. Urmeaza sa nasca in August, la aproximativ o luna jumatate de la terminarea facultatii. Are 28 de ani, iar in ultimii 5 ani a lucrat doar cateva luni in perioada 2008-2009. Pentru ca nu am stiut cum sta treaba cu asigurarile de sanatate, nu am trecut-o ca si coasigurat (eu fiind angajat pe perioada nedeterminata in ultimii 4 ani).

Am vrut sa fim la zi, pentru a putea beneficia de serviciile de sanatate, asa cum sunt ele. Am fost la CASMB cu toate actele necesare pentru calculul restantelor, am platit doar pe ultimele 6 luni inainte de a ramane sotia insarcinata (ne asteptam sa platim pe ultimii 5 ani, minus perioadele muncite, nu am inteles de ce am platit numai 6 luni). Urmeaza sa primim adeverinta de asigurat, pentru a o putea inscrie la medicul de familie, dar am fost conditionati sa aducem un certificat constatator de la registrul comertului. Nu am inteles exact de ce, dar o vom face si pe asta.

Acum intrebarile/nelamuririle:

Pasii pe care trebuie sa ii urmez pentru a obtine indemnizatia de crestere a copilului imi sunt neclari. Va termina acum facultatea (inceputul lui iulie), trebuie sa obtin adeverinta de la facultate cum ca a terminat studiile si nu a avut in ultimul an intreruperi? Trebuie sa isi dea/sa ia licenta pana la nastere, sau este suficient sa termine facultatea? Apoi imediat (in termen de cate zile?) trebuie inregistrata la somaj? Sau daca naste si nu trec 60 de zile de la terminarea facultatii nu mai trebuie inscrisa la somaj? Unde trebuie sa depun actele si unde pot cere mai multe informatii despre aceasta indemnizatie? Daca nu da licenta acum, in iulie, mai poate lua indemnizatia, mai poate fi trecuta la somaj? Intreb ca sa stiu ce trebuie facut in caz ca se intampla ceva si nu mai poate da licenta.

Acum ca am platit CAS si suntem la zi, vreau sa o trec ca si coasigurat la mine, insa cei de la locul de munca nu stiu exact care este procedura, iar eu am omis sa intreb la CASMB acest lucru, gandindu-ma ca vor sti cei de la Resurse Umane. Am inteles ca in perioada de sarcina si in concediul de crestere al copilului este asigurata, sa fac demersurile abia la terminarea "concediului"? Calitatea de coasigurat banuiesc ca nu se poate obtine retroactiv, nu? In sensul ca eu nu am declarat-o in intretinere, dar ea nu a avut venituri in ultimii ani.

Multumesc anticipat, revin cu detalii in caz ca este nevoie.
O zi buna,
Alex