avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Activitate criluc2001

Activitate criluc2001

Răspuns la discuția Recalcularea penalizarilor
va multumesc pentru ajutorul acordat,raspunsurile dumneavoastra fiindu-mi de un real ajutor
Răspuns la discuția Recalcularea penalizarilor
Daca imi permiteti mai revin cu o intrebare la dumneavoastra.Asociatia de locatari a trimis o ADRESA unui restantier, in care i se aduce la cunostinta sumele restante si penalizarile aferente dand un termen de 30 zile in care sa plateasca ,Asociatia trebuie sa astepte sa treaca aceste 30 de zile sau il poate actiona in judecata inainte de implinirea celor 30 de zile?
Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Recalcularea penalizarilor
Va multumesc inca o data tuturor celor care m-ati ajutat in acesta problema.Am tras urmatoarele concluzii:1)Noul administrator poate modifica penalizarile chiar daca in prealabil tot el facuse o notificare cu o alta suma , pe care spune el asa a preluat-o de la vechiul administrator.2)noul admin. este la fel de vinovat ca si fostul deoarece a fost presedintele comisiei de cenzori.
Răspuns la discuția Recalcularea penalizarilor
tot asa am spus si eu,rotirea cadrelor, dar ce ma fac acum ,in situatia in care noul administrator a spus ca eu trebuie sa ma descurc, cu fostul administrator, pentru ca actualul nu are nici o vina , adica el asa a preluat si daca este o greseala este a fostului administrator nu este gresala lui(adica el nu este de vina chiar daca a fost presedintele comisiei de cenzori)argumentand ca astfel de greseli se mai intampla....dar ele se reglaza pe hartie adica din punct de vedere contabil.Sincer nu stiu ce sa fac, cum sa procedez, noul admin are voie sa recalculeze penalizarile care au fost calculate de fostul administrator?nu mai stiu ce este legal si ce nu.Stimate domnule Armenteros va multumesc pentru raspunsul dat
Răspuns la discuția Recalcularea penalizarilor
Revin cu ,cateva nelamuriri pe care prin amabilitatea dumneavoastra cred ca le voi rezolva.1)In urma cu ,circa trei saptamani sa schimbat vechiul administrator,pana aici toate bune si frumoase,sa convocat sedinta asociatiei de locatari(suntem asociatie de locatari nu de propietari),sa ales un alt administrator(bun si acest lucru),dar cine credeti ca este acest nou administrator?fostul presedinte al comisiei de cenzori....nimic rau pana aici.....dar cine creddeti ca este acum noul presedinte al comisiei de cenzori?nimeni altul decat fostul administrator.....o fi bine ...o fi rau?...dupa cateva zile ...am primit o notificare cu o suma de plata pe care o aveam restantanta,am semnat ca am luat la cunostinta ....dupa alte cateva zile a vetit la mine fostul administrator sa-mi spuna ca a gresit calculele ...si ca asta este situatia....vreau sa stiu daca este legala recalcularea noii administratii a sumelor restante mentionez ca notificarea pe care am primit-o este tot de la noua conducere,schimbam cifrele asa cum vrem noi?cand am intrebat daca este normal mi sa spus ca se recleaza ei intre ei noul administrator cu vechiul administrator.va multumesc

Răspuns la discuția Recalcularea penalizarilor
va multumesc pentru lamuriri.cu stima
As dori si eu cateva raspunsuri privind ASOCIATIA DE LOCATARI :1)Poate actiona in instanta locatarii care au restante ,pentru recuperarea restantelor +penalizari?2) Ce procent de penalizari poate percepe de la un restantier? Are voie sa perceapa acei 0.2% pe zi? Are personalitate juridica ?Presedintele poate lucra in Jandarmeria Romana?Va multumesc anticipat
Buna ziua,
Am si eu urmatoarea intrebare:Sunt incadrat la o societate comerciala din luna Mai 2008,in luna octombrie 2008 am suferit un infarct miocardic si sunt de la acea data pana in present in concediu medical,intrebarea mea este:AM DREPTUL LEGAL LA CONCEDIUL DE ODIHNA PE ANUL 2008 SAU NU AM DAR PE 2009?Va multumesc anticipat .
Am si eu o nelamurire....daca cineva ma poate ajuta...am sa descriu pe scurt prin ce trec....:In urma cu ceva vreme am suferit un infarct miocardic,inca mai sunt in CM pana la sfarsitul lunii(acesta fiind ultimul concediu mediaca din punc de vedere legal la care am dreptul),eu as vrea sa incep serviciul dar sefa de personal de la societatea la care sunt incadrat cu ,contract de munca pe durata nedeterminata mi-a comunicat verbal ca nu mai au nevoie de serviciile mele si ca nu ma mai au nevoie de serviciile mele(dindu-mi fel de fel de sugestii....pensionare....cautarea altui loc de munca...etc...)mentionez ca eu am lucrat ca,conducator auto,va rog ...spuneti-mi cum sa procedez in continuare ce sa fac in continuare.Va multumesc anticipat