Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna

Buna ziua,
Am si eu urmatoarea intrebare:Sunt incadrat la o societate comerciala din luna Mai 2008,in luna octombrie 2008 am suferit un infarct miocardic si sunt de la acea data pana in present in concediu medical,intrebarea mea este:AM DREPTUL LEGAL LA CONCEDIUL DE ODIHNA PE ANUL 2008 SAU NU AM DAR PE 2009?Va multumesc anticipat .
Concediile de odihna se acorda in raport de perioada lucrata , concediile medicale nefiind luate in calcul ca perioada lucrata.
Concediul de odihna, dupa cum prevede Legea 53/2003 Codul Muncii, se acorda proportional cu perioada efectiv lucrata. In cazul dvs aveti dreptul doar pentru perioada mai-octombrie 2008. Pana in acest moment pe anul 2009 nu aveti dreptul la nici o zi de concediu de odihna.