avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1840 soluții astăzi
Forum Activitate alinadorin

Activitate alinadorin

Buna ziua,ma numesc Alina Dorin si am o problema.M-am inscris la o firmă pentru programul"Casa Verde" si se cere o taxa de consultanta de 800 lei M-ar interesa daca este legala in condițiile in care in ghidul publicat de minister se specifica ca nu se achita nimic inainte de aprobare dosarului
Răspuns la discuția Drum de servitute
Pe mine ma intereseaza daca exista posibilitatea sa primesc acceptul notarial al mostenitorilor.Momentan nu se pune problema unei neintelegeri intre noi,vreau asta pentru o siguranta in viitor.
Buna ziua,
Am si eu o problema:acum cativa ani am primit mostenire de la o bunica o bucata de teren pe care am facut act de proprietate si ulterior am constuit o casa.Problema este ca drumul de acces este comun cu mostenitorii bunicii .Intrebarea mea este cum ar trebui sa procedez pentru a avea legal drept de trecere .Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția cum sa-mi recuperez banii?
Buna ziua ,
Astazi am mers la ITM pentru extrasul de Revisal si ...surpriza :m-a anuntat doamna de acolo ca nu am dreptul la somaj pentru ca mi-a desfacut contractul de munca cu articolul 55.Asta in conditia in care pe adeverinta primita ieri de la angajator scrie ca se desface contractul de munca cu art.65 al.1 pentru desfiintarea postului ocupat de mine.Am incercat sa o sun,sa vad ce e de facut si normal ca nu mi-a raspuns.Isi bate joc de mine...si eu nu mai stiu cum sa rezolv chestia asta.Sfatuiti-ma va rog in acest sens.Multumesc.
Răspuns la discuția cum sa-mi recuperez banii?
Mi-a scris: incepand cu 01. 06.12 inceteaza CIM cf art. 65 al.1 din Codul Muncii
Răspuns la discuția cum sa-mi recuperez banii?
Buna seara,
Astazi am primit printr-un intermediar de la fostul angajator o decizie de preaviz pentru 20 de zile "datata din 5 05 2012 si una de incetare a contractului de munca incepand cu 1 06 2012.Tinand cont de faptul ca astazi este in 26 06 2012 mi se pare anormal cum a procedat.Si in afara de asta mi-a transmis (prin acelas intermediar)ca n-am sa vad nici un ban de la ea ptr ca am indraznit sa-i fac reclamatie.Oare nu trebuia sa-mi faca o lichidare pe care sa o semnez si eu?Credeti ca a procedat cum trebuie si sunt eu paranoica?
In decizia de incetarea a contractului de munca se mentioneaza ca as avea dreptul la salariu compensatoriu cf CIM...???!!!
Răspuns la discuția cum sa-mi recuperez banii?
Buna ziua,
Tot eu sunt si am aceeasi problema.Am mers la ITM,am facut o sesizare scrisa,in care am mentionat toate "nemultumirile"mele si acum stau si...astept.De la "doamna"angajator...nimic.Nu stiu,e o situatie penibla,sunt ...in deriva,nu stiu ce sa fac.Ma simt nedreptatita.Oare asta-i singurul lucru pe care-l pot face in acest moment:sa astept?
Răspuns la discuția cum sa-mi recuperez banii?
va multumesc pentru sfaturi,chiar acum plec la ITM...
buna seara,
am si eu nevoie de un sfat:am lucrat la o firma timp de 7 luni.Pe 23 mai patroana a decis inchiderea provizorie a punctului de lucru.Ne-a anuntat ca e doar pentu o saptamana,ca o sa ne dea concediu pe care o sa ni-l plateasca.De atunci aproape zilnic am sunat-o pentru a cere lamuriri si salariul si ne tot duce cu vorba.Tinand cont de faptul ca nu se va mai deschide nimic si nu cred ca are de gand sa ne dea salariile,ce ma sfatuiti sa fac?Si inca o mentionare:nu am semnat niciodata in tot timpul asta vreun stat de plata...