avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 485 soluții astăzi
Forum Activitate alexgabi

Activitate alexgabi

Am o polita de asigurare de 5800 euro, cu fransiza de 20% in caz de dauna totala. Din cei 5800-20% se mai scade si valoarea epavei?
Mi s-a mai spus ca prejudiciul depaseste 20.000 lei, de aceea sunt bagat automat la testul poligraf. Precizez ca am asigurare CASCO la o societate din Top 3.
Pe la inceputul lunii mai am avut un accident rutier in care am facut masina dauna totala. Incercand sa evit o groapa din carosabil am intrat cu masina intr-un pom. Norocul meu ca aveam asigurare CASCO. Am dat toate declaratiile la politie si la asigurator. Acum asteptam solutionarea dosarului de dauna. La sfarsitul saptamanii trecute ma contacteaza un domn de la asigurari, care aflu ulterior ca era de la Anti-frauda, si ma invita "sa mai vorbim". Ma duc, dau din nou aceleasi declaratii si la sfarsit ma intreaba daca sunt de acord cu testul poligraf. Am acceptat testul si l-am intrebat de s-a ajuns aici. Mi-a raspuns ca sunt suspiciuni cu privire la producerea accidentului. L-am intrebat care ar fii acste suspiciuni si mi-a raspuns incredibil, citez : "Scoarta copacului de care te-ai lovit nu e decojita cum trebuie". Ma intreb daca la o masina de 4500 euro se ajunge pana aici, la o masina de 60-80.000 euro ce se mai intampla? Stiindu-ma o persoana mai emotiva ma gadesc sa nu pic testul cu poligraful. Sincer nu stiu ce incearca sa dovedeasca, daca am condus eu sau nu, daca am facut-o cu intentie sau nu.