avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 870 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters256046

Activitate ContSters256046

am si eu o intrebare..daca o persoana va urma sa fie asigurat la casmb, incadrat in persoana fara venit, poate sa fie pus sa plateasca din urma lunile in care nu a fost deloc asigurat?? o sa fie pus sa plateasca si pentru perioada de dinainte in care nu a fost asigurata (facultatea a terminat/o in iulie..s.ar putea sa o puna sa plateasca lunile -aug,sept,oct,noi) in conditiile in care in decembrie va figura asigurata??
As vrea sa stiu daca ma mai pot beneficia de asigurarile de sanatate, daca am 24 de ani, nu mai urmez nicio forma de invatamant (am terminat facultatea) si nici nu lucrez (nu realizez niciun venit)... pot fi trecuta la asigurarile parintilor? cum sa procedez??
multumesc
mai exact? trebuie sa platesc un avocat? nu ma pricep la probleme judiciare..
si cam cat m-ar costa cu aproximatie actionarea in instanta a cesionarului?
Ce pot face in cazul in care, pe baza unui contract de cesiune a drepturilor patrimoniale de autor, cesionarul -adica o firma de figuratie nici pana in momentul de fata nu mi.a platit banii datorati?eu - cedentul - facand parte din figuratie la emisiuni..
La fiecare emisiune semnam cate un contract de acest fel, chiar specificandu-se in contract urmatoarele: cesionarul va plati cedentului o renumeratie de x ron net, in termen de maxim 60 de zile de la data perstatiei..si a trecut un an de atunci si nu rasp la relefon sau cand isi amintesc sa raspunda, spun ca nu au bani.
Cum as putea sa-mi recuperez banii pe cale legala? ca s-a strans o suma destul de maricica. help me please :(