Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Conditii de indeplinire statut de coasigurat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Conditii de indeplinire statut de coasigurat

As vrea sa stiu daca ma mai pot beneficia de asigurarile de sanatate, daca am 24 de ani, nu mai urmez nicio forma de invatamant (am terminat facultatea) si nici nu lucrez (nu realizez niciun venit)... pot fi trecuta la asigurarile parintilor? cum sa procedez??
multumesc
Copiii nu pot fi coasigurati ai parintilor, numai reciproca este valabila.
Copiii nu pot fi coasigurati indiferent de varsta.Pot fi doar trecuti la deduceri in cazul in care au peste 18 ani iar veniturile lor sunt sub 250 ron sau nu realizeaza venituri.

Potrivit legislatiei in materie, pot fi coasiguraţi următoarele categorii de persoane: soţul, soţia şi părinţii fără venituri proprii, aflaţi în întreţinerea unei persoane asigurate.