avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 800 soluții astăzi
Forum Activitate aurel462

Activitate aurel462

Răspuns la discuția partile comune la bloc
da...tocmai asta e...eu sunt in comitetul executiv....nu exista un proces verbal al AG,mai nou sau mai vechi,sau o decizie a comitetului.Am avut discutii aprinse cu presedintele si celalalt membru ca nu urmeaza calea pe care s-a mers pana acum..si care se practica in tot orasul.adica sa-si repare si sa suporte cheltuiala doar cei afectati pe coloane verticle.Am suspiciuni in privinta presedintelui,ultima manopera fiind facuta de un,,colaborator,,apropiat lui.Ce decizii poate lua o adunare generala initiata de orice locatar cu 20 la suta participare?Suntem un bloc,o asociatie vai de capul nostru...cu o,, gaura,,de la fostul administrator de peste 800 milioane,deja am platit 160 mil....si urmeaza
Răspuns la discuția partile comune la bloc
multumesc ....tocmai asta e....inconsecventa....prin decembrie aceeasi coloana....a fost schimbata jumatate pe cheltuiala celor afectati,iar in ianuarie cealalta jumatate repartizata tuturor,suma fiind relativ mica(aprox 4 lei),multi nu stiu,poate nici nu au citit desfasuratorul listei...oricum a costat aproape dublu,aici intrand si taxele.Trebuia sa existe un proces verbal in acest sens,al adunarii generale?
buna ziua...locuiesc intr-un bloc de nefamilisti..,,garsoniere,,de 24 m...cu multe coloane verticale de caldura...si apa...fiecare deservind cate 10 ,,garsoniere,,deci 10 proprietari.Am divergente cu presedintele de asociatie care a repartizat o cheltuiala la una din coloane de caldura pe toti proprietarii...86 la numar,deci si cei care nu sunt deserviti de acea coloana.Acest fel de bloc se pare ca nu prea este ,,,cuprins,,in lege...nu exista carte tehnica,nu exista un proces verbal cu vreo hotarare in acest sens.Am locuit si la alte locatii in oras...practica este urmatoarea...plata interventiilor la coloane verticale intra doar la cei care sunt deserviti de acea coloana.....multi nu stiu....ce vor zice cei care anterior au facut reparatii pe coloane pe cheltuiala lor...adica strict cei ce sunt deserviti de acea coloana....multumesc,astept o parere!
Răspuns la discuția acuzatie de furt
multumesc ,,,smeagull,,,..aveti dreptate,totusi sunt stresat de insistenta cu care striga in gura mare ca i-am furat acele piese...in prezenta a circa 7-8 persoane...care se uitau ca la circ.Mi-ar prinde bine o reparatie morala..nu vreau banii lui,.dar cred cu termenele astea mari imi trece, pana la pronuntarea unei hotarari....va multumesc
Răspuns la discuția acuzatie de furt
nu...cu un vecin avem in comun un cotract de inchiriere cu asociatia de proprietari,chirie lunara....incidentul l-am avut cu alt vecin care posibil a ,,gazduit ,,acele piese in prezenta si cu acordul celui cu care am contractul de inchiriere
Răspuns la discuția acuzatie de furt
revin...i-as cere daune morale 1 euro...poate 50 euro cu care as cumpara prajituri si sucuri la toti copii de pe scara,care si ei au auzit vulgaritatile acestui individ....in plus sa citeasca un text in care sa-si ceara scuze in fata vecinilor.....e mai ciudat,dar as spera cu efect....ar fi un judecator care ar da asemenea hotarare?...as spera sa aiba efect in comportamentul lui privind viata la bloc....va multumesc!
multumesc smeagull...asa e cu toate ca a fost o altercatie...nu au fost infractiuni majore....citeste mai sus....cerutul scuzelor in public ar avea mai mare efect decat o amenda,parca in alte parti (tari) se mai dau si hotarari de acest gen...de ce nu sin RO....multumesc

buna ziua...am avut un conflict cu un vecin(numai vecin nu este)...care ma acuzat de furt.Detin impreuna cu alt vecin o debara,cu chirie de la asociatia de proprietari...care ar fi permis si altora sa mai puna lucruri acolo.Dumineca aceasta am fost deranjat de vecinul cu pricina acuzandu-ma ca i-am sustras niste piese auto care le-ar fi avut in acea debara,eu nestiind nici cum arata...nici nu le-am vazut.Conflictul a degenerat mi-a rupt un tricou,m-a scuipat si a spart usa acelei debarale,de fata fiind toti vecinii de palier,cat si copii auzind din gura acestuia tot felul de injurii si expresii neadecvate.As vrea sa-i dau o lectie acestui individ...in primul rand sa-si ceara scuze de fata cu toti locatarii...poate si eventual daune morale cat si materiale...ce ma sfatuiti?...nu as vrea sa ajung la proces dar care ar fi mai eficient?...penal sau civil?...politia ar putea face un raport,o constatare?....multumesc