avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 494 soluții astăzi
Forum Activitate duclad

Activitate duclad

Buna ziua,

Care sunt pasii necesari pe care trebuie sa-i fac pentru a angaja un salriat pe PFA
Buna ziua,

Situatia mea este urmatoare: acum 4 ani mi s-a virat un avans destul de mare pentru plata depozitului la inchirierea unei locuinte in delegatie. Dupa alti 2 ani mi s-a virat iarasi un avans pentru cateva luni de chirie. Pentru fiecare din ele am semnat un document prin care trebuia sa platesc avansul in 3 luni sau sa fiu de acord cu retinerea din salariu in cazul in care nu platesc.
Din pacate in aceasta perioada din cauza unor dificultati personale: de sanatate in special si datorita unor regularizari la utilitati nu am putut sa returnez avansurile.

Acum, mi-am dat demisia si inca inainte de a o inainta companiei le-am atras atentia asupra datoriilor mele si le-am propus sa le returnez esalonat pentru ca alta posibilitate nu am.

Ei insa nu sunt de acord si vor restituirea datoriei integrale altfel imi vor face atat cauza civila cat si penala (pentru abuz).

Ce pot sa mai fac? Ce risc in acest caz?

Multumesc
Buna ziua,

Întrebarea mea este dacă pot sa înfiinţez un pfa doar cu pasaportul pentru ca buletinul l-am pierdut şi sunt presat de timp.

Mulţumesc.