avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 180 soluții astăzi
Forum Activitate ana_strengaritza

Activitate ana_strengaritza

Discuție legea tinerilor
am nevoie de un raspuns din partea celor care s-au confruntat cu o astfel de situatie.
am primit un teren pentru construirea unei case de la primarie si eram obligati sa ne facem actele in maxim un an doi ani. O vecina s-a dus la primar si l-a rugat daca se poate sa cumpere terenul acum fara a fi nevoie sa construiasca ceva si dupa sa se faca o evaluare si a-l cumpara. Acesta i-a spus ca da... se va stabili o suma si trebuie sa il platesca in 3-4 ani cum ar lua un bun in leasing. Eu cand m-am dus mi s-a spus ca pot renunta la legea tinerilor si sa fac o cerere pentru a lua terenul in concesiune, pe 20 de ani, lucru pe care nu vreau.Fiecare primar in functie de criterile lui (nu stiu care) aplica ce lege vrea. doresc sa mi se spuna daca cineva are idee ce as putea sa fac si daca exista o lege referitoare la situatia acesta sau totul depinde re regurile facut de fiecare primarie.
multumesc!
Discuție codul muncii
am o situatie si as vrea sa stiu care este adevarul. sapt trecuta am fost in concediu de odihna si trebuia sa incep sambata munca(lucrez intr-o societate unde se lucreaza in fiecare zi de la 8 la 22, cu ture, cu 2 libere pe saptamană, cu program full time, part time.etc) Doar ca vineri am facut conjunctivita si mi-am luat concediu medical de vineri pana luni incluzand si weekendul, iar acum sefa mea mi-a spus ca eu treb sa-mi recuperez zilele de weekend pentru care mi-am luat condeciu medical ptr ca mi le-a trecut ca eram libera cu toate ca in saptamana respectiva am avut deja 2 libere. vreau sa stiu de ce daca eu am adus concediu medical ptr vineri, sambata,duminica si luni, ar trebui sa-mi recuperez si sa fac 2 ture extra ptr ca ea m-a trecut libera sambata si dumicica ptr ca cica nu se i-a in considerarea concediul medical ptr sambata si duminica. nu mi se pare logic si normal, din moment ce aceasta firma este activa in weekend si trebuie sa vii la munca.....