avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Activitate leventoctavian

Activitate leventoctavian

@ionel iancu Exact asa am si procedat, dupa discutia cu el, am ajuns la calculator sa imi verific posibilitatile, intre timp sa caut si bara respectiva. Acasa mi-am dat seama ca domnul era parcat complet neregulamentar si am vazut acest topic www.avocatnet.ro/content/for...
I-am povestit domnului care este situatia si ca daca mergem la politie, pe langa reparatiile pe cont propriu ne vom alege si cu amenzi. Pe moment domnul parea ca a inteles ideea, pana am primit acasa citatia de la politie. Atunci mi-am dat seama ca a mers la politie fara sa ma anunte. Martori am la fata locului, pentru a declara cum s-a intamplat accidentul, implicit care au vazut pagubele.Vom vedea ce se va intampla, voi povesti pe acest topic, poate pe viitor va ajuta pe cineva. Multumes pentru tot, o zi buna!
Nu vreau sa fug de responsabilitati, voi suporta consecintele bineinteles, s-a ajuns la aceasta situatie din cauza dorintei foarte puternice a acestui domn de a ma jecmani, de a scoate cat se poate de mult de la mine. Domnul este de alta etnie, daca ma intelegeti, cred ca a influentat si chestia asta felul in care a actionat. M-ar interesa sa stiu ce sanse sunt ca politia rutiera sa declare cauza comuna. Multumesc
Buna ziua,
Am si eu nevoie urgenta de un sfat. Acum aproximativ 2 saptamani incercand sa intru pe o alee la dreapta, am acrosat foarte usor(doar o zgarietura superficiala pe bara de protectie) un autoturism care era parcat exact in curba. Proprietarul a avut pretentia sa ii schimb tot flapsul(1/3 din bara pe spate) ci nu sa facem un polish cum a fost ideea mea. Am intrat pe avocat.ro si am gasit o discutie la care spunea ca in urma unui incident asemenea, lovirea unui autoturism parcat neregulamentar atrage o cauza comuna,implicit amendarea ambelor parti. I-am explicat acest lucru domnului in cauza si ca sunt de acord doar sa mergem la politie, sa rezolve ei cazul, el nefiind de acord din cauza parcarii neregulamentare, practic situatia a ramas "in aer". In urma cu 3 zile am primit instiintare de la politie ca trebuie sa ma prezint la departamentul tamponari in legatura cu acest incident, ceea ce inseamna ca domnul a ales sa mearga la politie fara sa ma anunte si pe mine.
Intrebarea mea pt dvs. este urmatoarea: Pot fi sanctionat pentru fuga de la locul accidentului, in masura in care am martori la fata locului care sa declare ca lucrurile nu au fost intocmai cum spune domnul? Urmeaza ca zilele urmatoare sa merg la politie si nu prea stiu cum sa abordez situatia, va rog daca se poate sa imi dati un sfat in aceasta privinta. Va multumesc anticipat!
Bunza ziua! Mi-a fost incalcat contractul de munca in mai multe randuri,atat mie cat si colegilor mei,(15oameni), cand am fost delegati pt un training de 3 luni, care defapt dureaza in noiembrie pana in prezent. Dupa nenumarate nereguli ale firmei, in data de 28.06.2012, am primit injurii foarte grave din partea responsabilului firmei la care am fost delegati, fara drept la replica, pe motiv ca nu il intereseaza ce vrem sa spunem, si oricum nu are incredere in noi, dreptatea era de partea noastra totusi, dar am fost si amenintati cu concedierea daca mai spunem un cuvant. Posturile sunt de ingineri toate,firma internationala, contractul incepe din luna noiembrie anul 2011, si au o clauza de platirea training-ului(aproximativ 10 000euro), in caz ca vrem sa renuntam mai devreme de 1 an. Ce pot face pt a evita situatia de a fi tratat astfel? Exista posibilitatea de a anula contractul de munca?