Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Incident autovehicul stationat neregulamentar
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Incident autovehicul stationat neregulamentar

Buna ziua,
Am si eu nevoie urgenta de un sfat. Acum aproximativ 2 saptamani incercand sa intru pe o alee la dreapta, am acrosat foarte usor(doar o zgarietura superficiala pe bara de protectie) un autoturism care era parcat exact in curba. Proprietarul a avut pretentia sa ii schimb tot flapsul(1/3 din bara pe spate) ci nu sa facem un polish cum a fost ideea mea. Am intrat pe avocat.ro si am gasit o discutie la care spunea ca in urma unui incident asemenea, lovirea unui autoturism parcat neregulamentar atrage o cauza comuna,implicit amendarea ambelor parti. I-am explicat acest lucru domnului in cauza si ca sunt de acord doar sa mergem la politie, sa rezolve ei cazul, el nefiind de acord din cauza parcarii neregulamentare, practic situatia a ramas "in aer". In urma cu 3 zile am primit instiintare de la politie ca trebuie sa ma prezint la departamentul tamponari in legatura cu acest incident, ceea ce inseamna ca domnul a ales sa mearga la politie fara sa ma anunte si pe mine.
Intrebarea mea pt dvs. este urmatoarea: Pot fi sanctionat pentru fuga de la locul accidentului, in masura in care am martori la fata locului care sa declare ca lucrurile nu au fost intocmai cum spune domnul? Urmeaza ca zilele urmatoare sa merg la politie si nu prea stiu cum sa abordez situatia, va rog daca se poate sa imi dati un sfat in aceasta privinta. Va multumesc anticipat!
NU veti fi sanctionat ptr fuga de la locul accidentului ci de nedeclararea accidentului in termen de 24 de ore, sanctiunea este o amenda si suspendarea permisului ptr 30 de zile.
Trebuia sa incheiati o constatare amiabila si nu sa dati sfaturi de reparare, acum veti da cu subsemnatul pe la politie.
La politie declarati exact cum s-a intamplat, unde era stationata masina lovita, etc.
In mod normal si celalalt conducator auto va fi sanctionat daca a stationat intr-un loc interzis.
Nu vreau sa fug de responsabilitati, voi suporta consecintele bineinteles, s-a ajuns la aceasta situatie din cauza dorintei foarte puternice a acestui domn de a ma jecmani, de a scoate cat se poate de mult de la mine. Domnul este de alta etnie, daca ma intelegeti, cred ca a influentat si chestia asta felul in care a actionat. M-ar interesa sa stiu ce sanse sunt ca politia rutiera sa declare cauza comuna. Multumesc
este usor sa dai sfaturi ,dar ...

vazand ''COLOAREA " interlocutorului cat si pc lui de vedere , -NU- va ti dat seama ce va urma ?!? cum ar fi trebuit sa ''procedati " , zic eu ...;
- in primul rand ar fi trebuit sa stiti ,ca un accident, trebuie declarant in 24 ore de la producere ...
2) indifferent de ce s-ar fi discutat , cum ajungeati acasa , trebuia sa butonati netul - ptr a vedea cum stati SI SA ACTIONATI IN CONSECINTA !
3) vazand ce doreste ''OMUL '' si care I era pc de vedere ..."trebuia sa fi ti de acord cu orice propunea ", dupa ce terminate discutia , mergeati imediat la politie si declarati accidentul ,
dupa ce treceau cele 24 ore , va intalneati cu el ... si in felul acesta , dansul primea , exact ce ve ti primi dvs , vi se va suspenda dreptul de a conduce ...

eu asa as fi procedat !!! care, era calea ce a mai corecta ptr ambii , vazand pc lui de vedere si actionat imediat ,in consecinta - declararea accidentului intr un timp cat mai scurt , va protejati pe dvs , ata de posibila jecmanire cat si de ce ar fi urmat sa platiti !

aveti duba ?
V-ati pus intrebarea daca cealalta parte a declarant correct situatia si nu a cosmetizat-o in folosul sau? Adica poate acesta a declarant ca era parcat regukanetar si dvs l-ati acrosat usor si ati distrus bara masinii sale si nu ati oprit? Eu va sfatuiesc mai intai sa vedeti la politie ce anume a declarant individual si, asa cum a spus si "cyan" sa declarati exact cum s-a petrecut si sa aratati in schita pe care o veti desena dvs, locul cat mai exact unde era parcat individul, martorii care erau in masina dvs,si eventual sa declarati ca nu ati simtit ca l-ati fi accidentat si nu ati observant pe masina dvs semne de atingere....asta ar putea sa va acopere nedeclararea aciidentului si sa va scape de amenda....succes
@ionel iancu Exact asa am si procedat, dupa discutia cu el, am ajuns la calculator sa imi verific posibilitatile, intre timp sa caut si bara respectiva. Acasa mi-am dat seama ca domnul era parcat complet neregulamentar si am vazut acest topic www.avocatnet.ro/content/for...
I-am povestit domnului care este situatia si ca daca mergem la politie, pe langa reparatiile pe cont propriu ne vom alege si cu amenzi. Pe moment domnul parea ca a inteles ideea, pana am primit acasa citatia de la politie. Atunci mi-am dat seama ca a mers la politie fara sa ma anunte. Martori am la fata locului, pentru a declara cum s-a intamplat accidentul, implicit care au vazut pagubele.Vom vedea ce se va intampla, voi povesti pe acest topic, poate pe viitor va ajuta pe cineva. Multumes pentru tot, o zi buna!