Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident usor
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident usor

Se da urmatoarea situatie:
1.masina parcata pe dreapta unei strazi
2.o alta masina "sterge" bara fata, a masinii parcate , in momentul in care doreste sa parcheze in fata acesteia
3.soferul masinii parcate nu este la masina .Masina parcata pare ca stationeaza de mult timp
4.La politie se recomanda intelegerea amiabila.Sa gaseasca soferul .Nu e posibil ca soferul masinii parcate nu este de gasit
5.bilet lasat in geam cu nr. de telefon, dar degeaba
6.masina ce a sters vehiculul parcat se repara pe CASCO
7.accidentul trebuie declarat in 48 ore
Ce risca soferul vinovat ? Cum se poate declara accidentul ?
xp-kry, utilizator
3. daca masina era parcata ce sa caute proprietarul la masina?
4. soferul masinii parcate poate fi gasit in baza de date a politiei unde locuieste si i se trimite o notificare ptr a se prezenta la politie
5. cu biletul lasat in geam nu se rezolva nimic. luati o pensula de 20" si scrieti cu vopsea rosie nr de telefon pe parbriz. pana seara veti fi contactat in mod sigur.
6. anul viitor polita CASCO va fi mai scumpa
7. accidentul trebuie declarat in 24 de ore si nu in 48.

Soferul vinovat va primi o amenda ptr ca nu a pastrat o distanta suficienta ptr executarea manevrei de parcare.

Cum se poate declara accidentul?

Se merge la politie si se declara accidentul.

"Buna ziua. Am venit sa declar un accident usor pe care l-am produs , imi pare rau :sorry: , nu il cunosc pe proprietarul masinii pe care am lovit-o din neatentie dar am avut inspiratia sa ii iau nr de inmatriculare, X xx XXX." Oricum o sa dati o declaratie dictata, stiu ei politistii.

S-a rezolvat la politie. Declaratie , proces verbal ( avertisment) si dovada de reparatie .
Si atunci care era rostul intrebarii din mesaj daca s-a rezolvat la politie?

Intrebati in calitate de conducator auto vinovat de producerea accidentului sau de proprietar al vehiculului parcat?
Intre orele 20 ( primul mesaj) si orele 22.26 ( al doilea mesaj) problema s-a rezolvat. Nu am fost eu implicat.Multumesc!
xp-kry, utilizator
La asta m-am gandit si eu!:)