Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... situatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

situatie

Am imprumutat masina unei persoane si aceasta a zgariat intr-un anumit oras masina altui sofer.
A lasat numarul de telefon la masina zgariata(masina era parcata fara sofer) si a sunat la politie unde politaiul a inregistrat apelul telefonic.
Ce responsabilitati am eu ca proprietar?Ce responsabilitati are soferul implicat?Este suficient un telefon la politie sau este necesar ca soferul sa mearga sa semneze un proces verbal la politie ca sa nu mai apara "situatii neprevazute" dupa acest incident?Se apropie expirarea celor 24 de ore si proprietarul masinii avariate nu a sunat iar soferul care conmducea masina nu a facut decat sa dea un telefon la politie este suficient?
Cel care a condus raspunde pentru accident si va incasa acele puncte de amenda si de penalizare! Dvs raspundeti de avariile produse si respectivul cu masina lovita isi va repara masina pe asigurarea dvs, ramanand ca dvs sa va reparati masina din propriul buzunar sau prin casco daca aveti asigurare facultativa.
Un simplu telefon nu este suficient. Trebuie sa mearga la politie si sa i se intocmeasca proces verbal de constatare !B-)
Daca soferul implicat nu doreste sa mearga la politie trebuie sa merg eu ca proprietar al masinii si sa declar ca nu eu am condus?Trebuie sa merg in celalat oras unde a fost produs accidentul si acolo sa fac eu proces verbal in 24 de ore?
ContSters100022, utilizator