avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Activitate danielabo

Activitate danielabo

Dar daca firma m-ar angaja in Germania as putea recruta persoane din Romania pentru Germania si daca da, ar trebui sa anunt undeva?
Sa inteleg ca daca imi fac un pfa pot reprezenta firma si fara ca aceasta sa isi deschida o sucursala in tara?
Buna seara!
Sunt persoana fizica si in urma cu ceva timp am luat legatura cu o firma de recrutare a fortei de munca din Germania pentru care am gasit cativa candidati pentru ocuparea unor locuri de munca in Germania pe o perioada nedeterminata. Mi s-a profus sa colaboram oficial insa momentan nu imi pot permite sa imi deschid o firma de plasare a fortei de munca in strainatate iar drept urmare mi s-a spus sa ma interesez cum pot deveni reprezentantul firmei in Romania. Rugamintea mea este daca stie cineva daca se poate sa reprezint firma germana doar pe baza unui contract fara a crea o alta firma cu capital strain ce pasi trebuie urmati si ce obligatii am fata de autoritatile romane, trebuie declarat undeva contractul?
Va multumesc!
Răspuns la discuția permis suspendat
cazul cel mai fericit ar fi retragerea urmariri penale.dar nu prea cred fiind vorba de transport de persoane in comun
Răspuns la discuția permis suspendat
nu as putea face contestatie la procesul verbal prin care mi s-a retinut permisul? si daca da cum as putea formula aceasta contestatie?problema e ca am fost "turnat"de catre un "prieten "care are o sora care este iubita unui agent de circulatie.nu am cum sa dovedesc asta dar stiu sigur ca asa este fiindca am fost si avertizat de baiatul respectiv ca "o sa dau de dracu". cand am fost oprit cu autobuzul,mi s-a facut din nou etilotest si rezultatul a fost 0.agentul care mi-a intocmit dosarul a specificat si asta in acel dosar. ce ma sfatuiti sa fac? ma gandeam ca daca contest suspendarea permisului,pica si dosarul,dar nu stiu cum as putea face asta.
Răspuns la discuția permis suspendat
multumesc pentru raspuns! va rog spuneti-mi ce sanse sunt sa scap de urmarirea penala? in declaratia ce am dat-o la politie am mentionat ca sunt sofer de meserie,sunt la prima abatere si am 2 copii minori in intretinere.
sunt sanse sa fiu condamnat si la puscarie?
buna ziua! sunt sofer de autobuz de meserie si am permisul suspendat pentru alcool(0,37mg/l).suspendarea este pe 90 de zile. dupa 9 ore in aceeasi zi m-au prins conducand autobuzul cu permisul suspendat si mi- s-a intocmit dosar penal.in momentul in care am fost oprit cu autobuzul aveam 0,00 mg/l. ce as putea sa fac?