avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 917 soluții astăzi
Forum Activitate szepi1

Activitate szepi1

Excludere din masa credala?

Buna ziua!
In calitate de SRL am un client sub reorganizare prin lichidator judiciar.
Scriu aici si numele ca altii sa nu pateasca la fel. Este reteaua de magazine DIVERTA (Blor Retail SA) care a trecut deja prin cateva reorganizari si tot trage dupa ea firme noi, nestiutoare.

Deja in urma cu vreo 2 ani ne-am inscris in masa credala prin avocat specializat in recuperari creante.

Acuma avocatul imi scrie asa:
"Prin voturile creditorilor majoritari lichidatorul judiciar a exclus din plan, creanta XXX Srl, cat si alte zeci poate sute de creante .. Acest procedeu nu este strans legat de societatea noastra iar XXX Srl nu este creditor majoritar. . . "

Exista asa ceva?
Am documente legale
Sunt inscris in masa credala
Pot sa fiu exclus prin vot de catre cei "mari"?

Mi se pare aberanta situatia, raspunsul avocatului.

Multumesc pentru raspunsuri, ajutor.
Multumesc.
Solutia lui eclair pare cea mai "prietenoasa" pt. ambele parti.
Cautam o solutie in urma caruia sa stea si ei linistiti ca nimeni nu le face rau si pot sa-si traiasca in continuare linistit viata.

Acuma sa vedem daca si notarul va da acordul asupra intocmirii actelor in felul descris.
Va multumesc pentru raspunsuri.

Niste clarificari:

1. Doamna nu are absolut nici o ruda

2. Nepotul prin fratele domnului mai are doi copii

3. Casa avea ca proprietari (anii 80) pe domnul si pe doamna inca dinaintea casatoriei. Casa si-au cumparat ca parti straine cu cate 50%-50%. Dupa 10 ani s-au casatorit numai.

4. Prin dezmostenire m-am referit asa: domnul nu vrea sa lase nimic nepoutului; tocmai din accest motiv si-a cedat partea lui cu cativa ani in urma in favoarea sotiei. Asa are sotia totul pe numele ei in acte.

5. Ei s-au gandit in felul urmator: daca doamna decedeaza prima, domnul nu va cere aplicarea dreptului la rezerva succesorala. Dupa ce decedeaza si domnul sa aplic eu testamentul in favoarea mea.

6. Rudele domnului pot ataca astfel astfel testamentul? Pot aplica in favoarea lor dreptul la rezerva succesorala in numele domnului care nu si-a aplicat pe cont propriu cat timp mai era in viata ?






Buna ziua !

Sunt viitorul mostenitor din motive de incredere si cunostinta, insa fara relatie de rudenie.
Casa este pe numele doamnei, domnul are un nepot din partea fratelui sau decedat.
Nepotul este dezmostenit din motive personale.

In momentul de fata exista un testament din partea doamnei pe numele meu. Insa exista sanse mari ca ea sa decedeze mai repede decat domnul din motive de sanatate.
Daca decedeaza ea mai repede, domnul va fi mostenitorul principal sau eu ?!
1. Daca domnul este mostenitorul – dupa moartea lui, urmatorul mostenitorul devine nepotul lui ?
2. Daca domnul este mostenitorul - este obligat sa transcrie pe numele lui actele?
Sau poate trai in casa cu testamentul doamnei urmand sa fiu eu persoana pe care vom face actele de imobil.
3. Cum s-ar putea face actele inca de acum (cat timp ea mai este in viata), incat doar eu sa fiu mostenitorul, insa ca nici domnul sa nu se simta amenintat ca l-as da afara din casa?!

Sa facem contract de intretinere cu mostenire ?
Sau sa ma adopte ?

Deci intrebarea de baza: cum sa mostenesc eu incat nepotul sa nu-l poata ataca ?
Care este "drumul" cel mai sigur ?


Multumesc pt. ajutor.