avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Excludere din masa credala prin vot? Exista asa ceva?
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Excludere din masa credala prin vot? Exista asa ceva?

Excludere din masa credala?

Buna ziua!
In calitate de SRL am un client sub reorganizare prin lichidator judiciar.
Scriu aici si numele ca altii sa nu pateasca la fel. Este reteaua de magazine DIVERTA (Blor Retail SA) care a trecut deja prin cateva reorganizari si tot trage dupa ea firme noi, nestiutoare.

Deja in urma cu vreo 2 ani ne-am inscris in masa credala prin avocat specializat in recuperari creante.

Acuma avocatul imi scrie asa:
"Prin voturile creditorilor majoritari lichidatorul judiciar a exclus din plan, creanta XXX Srl, cat si alte zeci poate sute de creante .. Acest procedeu nu este strans legat de societatea noastra iar XXX Srl nu este creditor majoritar. . . "

Exista asa ceva?
Am documente legale
Sunt inscris in masa credala
Pot sa fiu exclus prin vot de catre cei "mari"?

Mi se pare aberanta situatia, raspunsul avocatului.

Multumesc pentru raspunsuri, ajutor.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:43, 30 Decembrie 2023
In cadrul procedurii insolventei exista anumite termene procedurale care, daca nu sunt respectate de catre un creditor, pot duce la excluderea acestuia de la masa credala sau la alte prejudicii importante.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hot. def. insolventa alinapopescu_1972 alinapopescu_1972 Buna seara, Cum pot obtine hot. def. pt. un debitor caruia i sa dispus incheierea proc. insolventei. Nu m-am inscris la masa credala. Mi-o trebuie doar ... (vezi toată discuția)
Angajat netrecut la masa credala in cazul insolventei unei firme anybodi anybodi Buna ziua, un cunoscut de al meu se confrunta cu o problema mai ciudata. Firma unde era angajat pana la sfarsitul lunii iunie (cand si-a dat demisia) platea ... (vezi toată discuția)
Cerere masa credala prin administrator special caprice caprice Buna ziua ma ajutati va rog cu un model de cerere de incriere prin administrator special la masa credala a unei societati comerciale? Multumesc (vezi toată discuția)