avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1764 soluții astăzi
Forum Activitate stelaalbu

Activitate stelaalbu

Va rog sa ma ajutati si sa ma sfatuiti ce trebuie sa fac. Anul trecut in decembrie am primit patru amenzi pentru rovinieta neplatita, insumand in jur de 16 milioane. Intrucat masina nu este trecuta pe numele meu ( figureaza pe numele vechiului proprietar) si in speranta ca respectivul proprietar va clarifica intr-un fel sau altul problema ( suntem rude) nu am luat masuri pana cand in urma cu doua saptamani am primit ( proprietarul in acte a masinii) somatie de executare silita. Nu am momentan acea suma de bani si nici nu vreau sa creez probleme proprietarului; va intreb ce pot face?; este posibil sa imi ridice masina in cazul nepaltii sau a unei plati esalonate? Multumesc.
Buna ziua.Socrul meu detine o microferma cu o suprafata totala de 2200 m2 in componenta careia intra 4 cocini (20 metri lungime/4 metri latime) si un grajd (10 metri lungime/ 4 metri latime). As avea nevoie de sfatul dumneavoastra in ceea ce priveste accesarea de fonduri europene, mai exact pentru ce masura putem aplica si care ar fi costurile preliminarii demararii acestui proiect. Specific ca ne dorim modernizarea acestei ferme, pentru inceput axandu-ne pe cresterea de animale( porcine, bovine, caprine). In aceiasi masura ma intereseaza cum ar fi mai bine pentu accesarea de fonduri sa figureze aceasta microferma pe numele sotului meu ( prin act de vanzare-cumparare, prin mostenire, prin donatie).Sotul meu are 32 ani si studii superioare dar nu in domeniul agricol. Multumesc!
Buna ziua. O intrebare in legatura cu varsta de pensionare. Mama mea a implinit pe 3 iulie varsta de 58 de ani iar in octombrie 2012 face 36 de ani vechime. Mentionez ca in tot acest timp a lucrat in cadrul unei gradinite de stat, ca bucatareasa, avand salariu minim pe economie. Intrebarea mea este: cand poate iesi la pensie anticipat si cu cat este penalizata? care ar fi in cazul dumneaei minimul de pensie pe care l-ar putea lua prin pensionare anticipata?