avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare femei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare femei

Buna ziua. O intrebare in legatura cu varsta de pensionare. Mama mea a implinit pe 3 iulie varsta de 58 de ani iar in octombrie 2012 face 36 de ani vechime. Mentionez ca in tot acest timp a lucrat in cadrul unei gradinite de stat, ca bucatareasa, avand salariu minim pe economie. Intrebarea mea este: cand poate iesi la pensie anticipat si cu cat este penalizata? care ar fi in cazul dumneaei minimul de pensie pe care l-ar putea lua prin pensionare anticipata?
Cel mai recent răspuns: Valentin Mester , utilizator 18:23, 11 Iulie 2012
Se poate pensiona anticipat cand indeplineste conditia de stagiu complet de cotizare +8 ani=37 ani si 8 luni.Se poate pensiona anticipat partial imediat,cu o penalizare de 0,75% pt.fiecare luna de anticipare pana in luna mai 2014 cand indeplineste conditia de pensionare pt.limita de varsta.(22 luni x0,75%=16.5%)Pensia depinde de salariile avute pe intreaga perioada de contributie

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

iesire la pensie anticipat tucano10 tucano10 Buna seara.Numele meu este Gabriela si doresc sa va intreb daca pot iesi la pensie anticipat in conditiile in care am inceput munca in anul 1980,acum am 31 ani ... (vezi toată discuția)
Calcul varsta pensionare 2012 radalexa radalexa sant nascuta in 26.02.1658 si muncesc din 1979.cand ma pot pensiona si in ce conditii?in cazul in care plec din tara si nu mai cotizez la fondul de pensii in ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipatã VoiculescuC VoiculescuC data naşterii 31.05.1960 vechime muncă 33 ani din care 25 condiţii deosebite.Când mă pot pensiona anticipat. Mulţumesc. (vezi toată discuția)