Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare femei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare femei

Buna ziua. O intrebare in legatura cu varsta de pensionare. Mama mea a implinit pe 3 iulie varsta de 58 de ani iar in octombrie 2012 face 36 de ani vechime. Mentionez ca in tot acest timp a lucrat in cadrul unei gradinite de stat, ca bucatareasa, avand salariu minim pe economie. Intrebarea mea este: cand poate iesi la pensie anticipat si cu cat este penalizata? care ar fi in cazul dumneaei minimul de pensie pe care l-ar putea lua prin pensionare anticipata?
Se poate pensiona anticipat cand indeplineste conditia de stagiu complet de cotizare +8 ani=37 ani si 8 luni.Se poate pensiona anticipat partial imediat,cu o penalizare de 0,75% pt.fiecare luna de anticipare pana in luna mai 2014 cand indeplineste conditia de pensionare pt.limita de varsta.(22 luni x0,75%=16.5%)Pensia depinde de salariile avute pe intreaga perioada de contributie