avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Activitate cyucy

Activitate cyucy

Buna ziua!
In urma cu o luna am achitat un sejur la un hotel din Bulgaria, am achitat si asigurari storno la agentia de turism,dar agentia de turism ne-a inselat prin neachitarea catre hotel a serviciilor pe care le platisem . In aceasta situatie suntem 5 familii. Agentia este inca pe piata, face rezervari in continuare, are conturi bancare valabile, nu este in insolventa, etc. . Ce este de facut in cazul asta, cum am putea sa ne recuperm banii mai repede? Ne-am putea adresa unui executor judecatoresc, fara a avea un titlu executoriu/sentinta judecatoreasca definitiva sau trebuie sa facem plangere penala? Caror autoritati ar trebui sa ma adresez?
Buna ziua! Sunt in concediu de crestere si ingrijire copil pana la 2 ani. Am auzit ca o luna din cele 24 trebuie sa stea si sotul meu conform unei dispozitii legale aparute in 2012. Asta presupune ca eu sa ma reintorc la serviciu cu un o luna mai devreme si sotului sa i se calculeze indemnizatie pentru o luna? Daca nu poate sta acasa din motive intemeiate (nu-i permite serviciul) ce se intampla? Eu pot sta acasa fara sa mai primesc indemnizatia in luna aceea sau trebuie sa ma duc la seviciu, pentru ca nici cei de la resurse umane de la serviciu nu stiu sa ma lamureasca si nu vreau sa am probleme.
intradevar , sunt 2 probleme distincte spatiile de locuit si spatiile cu alta destinatie de la parterul blocului. Am solicitat Asociatiei de proprietari si mi-a dat un raspuns care nu m-a lamurit si mai mult, pe lista de plata au pus ca sa platim noi si contravaloarea expedierii recomandatei, pt ca le-a fost greu sa vina sa o aduca la usa sau sa o puna in cutia postala. Conform carei prevederi legale trebuie sa platim noi ca destinatari, costurile expedierii postale, aveti idee?
Multumesc!

Cum poate face furnizorul de energie termica- CET-ul calculul si sa incasesze costurile comune pt spatiile cu alta destinatie ,daca firma de repartitoare nu face calcul si nu repartizeaza costurile comune decat pentru spatiile de locuit? Mai mult, cand s-a facut inventarierea coloanelor din subsolul blocului si a coloanelor care trec prin apartamente, la spatiile comerciale nu s-au inventariat, cu toate ca aceste coloane trec pe la ei ca sa ajung in apartamente.
Buna ziua! Am de ceva vreme probleme cu asociatia de proprietari vizavi de repartizarea costurilor comune pentru incalzire. Locuiesc intr-un bloc cu 4 etaje contorizat, cu apartamente care au repartitoare de costuri montate pe calorifere, iar la parterul blocului sunt spatii cu alta destinatie decat cea de locuit-spatii comerciale, coafor, societate de avocatura, societate de insolventa, etc., spatii care nu sunt contorizate si nici costuri comune pentru partile comune din subsolul blocului sau tevile comune-tevi ce trec prin spatiile lor ,proprietate sau inchiriate, nu platesc. apartamentul nostru si al unui vecin sunt debransate de la agentul termic, dar sunt racordate la coloana de gaze, avand centrale proprii. asociatia de proprietari si firma care repartizeaza costurile la agent termic spun ca cei de la parter nu trebuie sa plateasca. Este corect? Precizez ca exista un singur gigacalorimetru la bloc si Ordinul ANRSC 743/2010 prevede ca trebuie sa plateasca toata lumea costurile comune indiferent daca tevile ce le strabate proprietatea sunt izolate sau nu.