avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 256 soluții astăzi
Forum Activitate gabriel1980

Activitate gabriel1980

Răspuns la discuția Din victima,acuzat?
Va multumesc mult.O sa tin cont de ce mi-ati expus aici.O zi buna.
Răspuns la discuția Din victima,acuzat?
Plangerea a fost depusa la Parchet de un avocat.Cand am dat declaratia la politie,la fel am fost insotit de un avocat,nu stiu ce sa mai spun si ce ar trebui sa mai fac.Poate gresesc,dar acel politist mi s-a parut cam "partinitor",dat fiind faptul ca el se "cunoaste" oarecum bine cu fratele si cumnata mea.
Buna ziua.Anul trecut (iunie 2012)am fost lovit cu o piatra in cap de cumnata mea,aflandu-ma in fata locuintei ei,pe spatiu public.Am scos de la IML un certificat medico-legal in care se acordau 16 zile de ingrijiri medicale,am facut plangere la politie cu intentia sa o actionez in instanta(august 2012),ni s-au luat declaratii si mie si cumnatei mele,etc.Initial ea a declarat ca m-a lovit,dar asta pentru ca as fi intrat la ea in curte,dar a declarat ca nu era nimeni de fata in acel moment.Ulterior si-a schimbat declaratia,specificand ca are martori.Problema mea e urmatoarea:de ce nu a fost inaintat dosarul la Parchet pana la aceasta data(el fiind tot la politie din august 2012),si de ce mi-a spus politistul care ne-a luat declaratii si mie si ei ca a vorbit cu procurorul,iar acesta i-a comunicat ca ,daca dosarul ajunge in instanta, cumnata mea va fi scoasa de sub urmarire si eu o sa fiu acuzat de violare de domiciliu(cumnata mea inaintand reclamatie la politie in acest sens in care a spus ca m-a lovit,dar ca nu era nimeni de fata,in afara de sotul dansei). Poate procurorul dispune asa ceva?Ulterior ea a schimbat declaratia la politie,in care specifica ca are martori care au vazut ca eu as fi intrat in curtea ei si ca m-a lovit,aflandu-se in legitima aparare.Precizez ca nu am intrat in curte i nici nu am lovit-o,ea neavand nici o urma la momentul respectiv,si nici un act care poate dovedi acest lucru(a scris in reclamatie ca as fi lovit-o, si in felul asta mi-a tras si ea cu piatra in cap.Ce se poate face in cazul acesta,tinand cont ca nu era nimeni atunci in jurul locuintei ei in afara de sotul ei?Si eu in reclamatia inaintata la politie,am spus ca nu erau martori prin preajma(chiar nu era nimeni),iar ea acum zice ca are martori?Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Lovire,medicina legala
Va multumesc pentru raspuns.O sa contactez un avocat si o sa vad ce se poate face in acest sens.O seara buna.
Buna ziua.Acum trei saptamani,am oprit in fata casei fratelui meu pentru a-l intreba ceva,nefiind in relatii foarte bune cu el si sotia lui.oprind in fata casei lui( nu am intrat in curte) am vrut sa vorbesc cu fratele meu anumite aspecte cu privire la noi,iar dupa ce s-au adresat cu ceva injurii la adresa mea,sotia lui mi-a tras cu o piatra destul de mare in cap.Am fost la medicul legist,am un certificat medico -legal in care scrie ca"prezinta excoriatii,echimoze,tumefactie,plaga contuza,fractura cu deplasare oase proprii nazale,plaga suturata sprancenar cu lungime de cca. 6 cm,etc.Dpdv medico-legal necesita 14-16 zile ingrijiri medicale pt. vindecare".Am stat de vorba cu fratele cu privire la certificatul medico-legal,iar el mi-a spus ca ma da in judecata pt.violare de domiciliu( adica am intrat eu in curtea lui) .Precizez ca atunci cand am primit piatra in cap nu eram in curte la el(eram pe spatiul public,in fata portii lui),si nici nu a fost cineva de fata in acel moment( cu toate ca el spune ca era cineva ascuns pe dupa un gard din vecini) .Intentionez sa o actionez in instanta pe cumnata mea pentru lovire,dar fara martori cred ca e mai greu.Ce sfaturi imi puteti da in acest sens? Va multumesc.