avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 312 soluții astăzi
Forum Activitate aditu_smile

Activitate aditu_smile

buna ziua! va multumesc pentru raspunsuri! este vorba despre Eforie-Sud. astazi am mers la directia financiara si ni s-a dat un alt raspuns si anume : nu mai este hotararea consiluilui local,ci este hotarare guvernamentala ,nu stiu ce lege din 2004. ok si pana acum de ce nu s-a aplicat???? ne-am amintit in 2014 ca avem legi date din 2004 si nepuse in practica???acesta este si motivul pt care ne pun sa platim retroactiv. si anii trecuti de ce nu am plati????noi in fiecare an pana la data de 30.03 am platit impozitul si niciodata nu ni s-a cerut aceasta taxa.s-au trezit anul asta sa avem legi de aplicat.ca sa nu zic ca mai platim si taxa de voluntariat 14 lei.si ma gandesc....de cand se platesc voluntarii?!?!? pai ori esti voluntar ori nu .....nu mai zic nimic pt ca eu nu inteleg nimic si sa fim sinceri....traim in Romania ce sa facem? sa stam prin tribunale ani de zile pana se pierde dosarul? multumesc!
dragii mei!!! in legatura cu discutia mea va pot spune ca am incercat sa ma informez si am aflat urmatoarele (asta pt cei care se vor confrunta cu aceeasi problema )de la o persoana care lucreaza la garda finaciara si ma gandesc ca in mare ar trebui sa stie legi si toate cele.ideea este urmatoarea: daca este o hotarare luata de consiliul local nu ai ce face,accepti si gata.adica acest "consiliu local" votat si pus acolo sa ia hotarari in interesul cetateanului hotaraste sa puna 1000 de taxe, noi vom trage adanc aer in piept,ne vom gasi alte job-uri pe langa cel existent,vom baga manuta in buzunar si vom accepta tacit sa platim pt tot ce vor ei.Nu pot sa cred ca in anul 2014 ,intr-o tara libera si democrata,oamenii nu au invatat sa-si ceara drepturile si spuna NU cand e cazul.am ramas in vechiul sistem cand totul era impus si nu puteai sa zici nimic, numai ca azi putem face ceva si ne putem face auziti! Ce ma doare cel mai tare este ca imi tot trece prin gand ideea de a parasi tara si ma doare pt ca avem o tara minunata,avem bogatii si relief pe care multi si le-ar dori ,iar eu ma gandesc sa plec pt ca traiesc intr-o tara condusa de niste oameni care fac ce vor ei,iar marea majoritate asista cum se naruie totul si nu face nimic.cam astfel s-a rezolvat problema mea! o zi buna!
:) buna idee!! voi merge sa intreb :). aveti dreptate si mie mi se pare dubios sa nu se specifice destinatia banilor pe chitanta.m-am gandit si eu :ok pun aceasta taxa cu scopul ....care o fi el ..dar asta inseamna ca acesti bani se duc in acel cont pt a face ceva cu ei,nu in cel destinat impozitului.
si taxa pe centrala?? ca sa nu zic ca am si restanta pe chitanta incasata,restanta cica de anul trecut,desigur anul in care am pus centrala si pt care a trebuit sa platim ! o mare aberatie! stiu ca nu intelegeti nimic nici eu ! si daca ma intrebati de ce am platit,sincer eu nu as fi facut-o,dar a mers sotul meu care e genul de om constiincios si cu darile la zi! dar asta nu inseamn ca accept sa ni se bage fortat mana in buzunar! de ce sa platim doar pentru ca avem centrale? ce sa fac sa-mi cer scuze ca nu traiesc in grota?? si poate m-a costat mai ieftin o centrala decat sa-mi construiesc nu stiu cate sobe!!! aberant!!!!
inteleg asta...dar sa platim si din urma pentru o hotarare luata anul acesta?!?!?! si da corect mi se parea sa incaseze impozitul si sa elibereze chitanta si alta chitanta care sa reprezinte taxa pt ce vor ei... asa totul se include la impozit atat scrie pe chitanta: impozit teren si cladiri ! atat!
buna ziua! locuiesc in eforie-su si ieri am mers sa platesc impozitul la stat.am avut surpriza sa nu ne fie incasat impozitul fara a achita o taxa pentru ca detinem centrala electrica,o decizie luata de consiliul local anul acesta.nu inteleg de ce sa platesc o astfel de taxa,noi nu poluam ,nu deranjam ,nu inteleg! chiar si asa,sa zicem ca ne supunem marii majoritati a populatiei care se supune si mai plateste o taxa inventata,DAR ne obliga sa platim si din urma adica: sa dam declaratie pe prorpie raspundere ca detinem centrala si sa scriem anul de cand o avem de ex: daca cineva are centrala din 2005 sa zicem,directia taxe si impozite obliga persoana sa plateasca retroactiv din 2005 pana in 2014 suma de 67 ron/an pt ca detine centrala si asta in conditiile unei hotarari luate anul acesta.noi am platit impozit in fiecare an si pana acum nu ne-am confruntat cu asa ceva.pe chitanta primita nu se specifica taxa pentru centrala sau cum o numesc ei ,ci o incadreaza direct la impozit. ce pot face? cui ma pot adresa pentru ca nu mi se pare normal.ce faceam daca detineam centrala din 1980??? cine platea atatia bani? si de ce nu am fost instiintati scris,asa ne puneam toti sobe,pentru ca locuim la casa nu la bloc.va multumesc si sper sa ma ajute cineva cu un sfat! ma simt practic furata !
Discuție taxa auto
buna ziua! in data de 13 decembrie 2012 am achizitionat un autoturism(inmatriculat in RO) avand anul de fabricatie in 2006. nu am putut sa-l inmatriculez pana la sfarsitul anului deoarce am fost programata la RAR in data de 10 ianuarie 2013.Avand in vedere ca in data de 1 ianuarie 2013 a intrat in vigoare legea 9/2012 conform careia trebuie sa platesc taxa de inmatriculare,intrebarea mea este daca platesc aceasta taxa pot da statul in judecata pentru recuperarea ei?
incerc sa astept noua taxa ,dar vad ca domnii nostri o tot amana si eu nu pot circula cu masina neinmatriculata.va mulotumesc!
Răspuns la discuția succesiune
am inteles ce spuneti d-voastra,insa ce nu intelegeam era faptul ca citisem pe site-uri de specialitate depsre bunuri comune si bunuri proprii.bunuri dobandite inaintea casatoriei si bunuri dobandite in timpul si cum se impart ele.citisem de exemplu ca al 2 -lea sot cum este cazul nostru ar fi avut drept doar in eventualiatea in care ar fi locuit in aceasta casa si ar fi facut investitii sau anexe si atunci ar fi avut dreptul doar asupra acelor investitii.nu stiam ca are dreptul oricum si neconditionat.va multumesc pentru raspunsurile oferite si va doresc o zi buna!
Răspuns la discuția succesiune
inca o informatie actul de vanzare-cumaparare facut pe numele socrilor este act incheiat la notar
Răspuns la discuția succesiune
multumesc pentru raspuns in primul rand! actul de vanzare-cumparare la care ma refeream este cel pe numele socrilor mei,deci in acel act apar numele amandurora,incheiat in anul 1984 intre ei si parintii soacrei.ce reprezinta dreptul de creanta si de ce actualul sot ,in eventualiatatea in care soacra decedeaza inaintea acestuia ar avea vreun drept,in conditiile in care el nu a locuit niciodata aici si nu a facut vreo investitie?va multumesc anticipat pentru toate raspunsurile oferite!