avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 908 soluții astăzi
Forum Activitate marlen33

Activitate marlen33

Buna ziua!Multumesc pentru raspunsuri!Da,domiciluil tatalui este acelasi cu al meu si al minorului,doar ca el nu mai locuieste in acest domicilu.,neavand altul in buletin.Tatal vrea semnatura nu stiu pentru ce ,noi avand custodie comuna si lui permitandu/i/se oricand a dorit sa aiba realtii cu minorul,nicidecum cum a cerut in instanta odata la nu stiu cat timp.Referitor la perioada este vorba de 3 luni in care nu voi fi langa copil,vacanta de vara a copilului.
Tatal minorului vrea sa/i dau semnatura , in instanta,ca nu vreau sa mai am grija de acesta lucru care nu este adevarat.Singurul lucru care/l vreau este sa aiba grija de minor,cum este si firesc, pe perioada cat sunt eu plecata.Acesta este motivul pentru care vreau sa gasesc o modalitate legala,nu accepta sub nici o forma sa iau minorul cu mine.Daca eu plec , si ii las minorul ma poate chema in instanta pentru abandon?.Vreau ca dupa ce ma intorc minorul sa locuiasca cu mine si sa/l ingrijesc ca si pana acum.Mumtumesc!
Buna ziua!Vreau sa plec pentru o anumita perioada sa muncesc in strainatate.L/am anuntat pe fostul sot ca in perioada cat voi fi plecata ii voi lasa copilul in grija.avem custodie comuna,dar copilul este incredintat prin hotarare judecatoreasca mie,tatal avand dreptul de vizita la domiciliu minorului,care este de altfel si domiciliul nostru comun .As vrea sa stiu daca ii pot face tatalui ceva la notoariat prin care ii las copilul in grija pe o perioada de.....,sa semnam amandoi cu privire la acest lucru,ca el a fost instiintat si este de acord.Am mai intrebat si mi s/a spus ca nu este nevoie avand custodie comuna.Totusi as vrea sa/mi iau unele masuri sa nu ma trezesc ca ma cheama pe la tribunal pentru abandon.Si daca nu este necesar acest act,ce pot face ,sa am o baza legala ca tatal minorului a fost de acord sa/l ingrijeasca cat sunt plecata?Nu stiu daca are vreo importanta, dar perioada in care voi fi plecata se suprapune cu vacanta de vara a copilului iar jumatate din vacanta tatal are dreptul,dat de instanta,sa locuiasca cu copilul.Va multumesc!
multumesc pentru raspuns,am uitat sa mentionez ca are asigurare in caz de deces,se schimba cu ceva situatia?
buna ziua,va rog sa-mi spuneti ce se intampla cu un imprumut cu ipoteca luat impreuna in timpul casatoriei,eu fiind coplatitor,in caz de deces al titularului?ipoteca este pe apartamentul in care locuim ,luat in timpul casatoriei,pe actul casei scrie propietar x ,sotul, casatorit cu y.acum suntem divortati,nu am facut partaj.
fostul sot locuieste in acest imobil,platind in continuare rata.ma intereseaza daca eu platesc in caz de deces al fostuui sot imprumutul si cat din venitul lunar de 1000lei ,copilul fiind in intretinerea mea.
multumesc pentru raspuns.
Minorei i s a stabilit domiciliul la mine,asa cum a cerut tatal ei,in hotararea de divort se specifica faptul ca autoritatea parinteasca va fi exercitata in comun,tatal ei cerand drept de vizita la sf fiecarei luni,in vacanta de vara si de craciun,drept care i a fost aprobat si cu care eu am fost de acord,i s a stabilit o contributie de 300 lei pe luna.Tatal minorei tine legatura cu ea mai mult telefonic,plecand mereu in afara tarii.Ma intereseaza cum as putea sa mi iau fiica cu mine in alta tara in care vreau sa ne stabilim.Am incercat o discutie amiabila cu fostul sot,explicandu i ca ii voi comunica domiciliul pe care urmeaza sa l avem,tara in care ne vom stabili,faptul ca va putea sa vada minora si acolo,ca va avea legaturi cu copilul oriunde ne am stabili domiciliul,dar acesta nici nu vrea sa auda de asa ceva.As dori sa stiu ce solutii exista si daca pot face ceva in ceasta privinta,repet el nefiind de acord cu plecarea minorei in afara tarii.In schimb imi pune conditia sa plec eu fara copil ,sa dau declaratie ca nu vreau sa o mai ingrijesc si atunci vede el ce face.Eu vreau sa mi iau copilul cu mine,va rog sa mi spuneti daca pot in conditiile pe care vi le am prezentat.