avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... datoria coplatitor in caz de divort si deces al ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

datoria coplatitor in caz de divort si deces al titularului

buna ziua,va rog sa-mi spuneti ce se intampla cu un imprumut cu ipoteca luat impreuna in timpul casatoriei,eu fiind coplatitor,in caz de deces al titularului?ipoteca este pe apartamentul in care locuim ,luat in timpul casatoriei,pe actul casei scrie propietar x ,sotul, casatorit cu y.acum suntem divortati,nu am facut partaj.
fostul sot locuieste in acest imobil,platind in continuare rata.ma intereseaza daca eu platesc in caz de deces al fostuui sot imprumutul si cat din venitul lunar de 1000lei ,copilul fiind in intretinerea mea.
Cel mai recent răspuns: marlen33 , utilizator 21:45, 1 Noiembrie 2012
Puteţi fi obligată la plată atît în timpul vieţii fostului soţ, cît şi după decesul lui.

După deces, datoria se va împărţi între dumneavoastră (proprietara unei cote părţi don apartament şi debitor în acelasi timp) şi ceilalţi moştenitori (în speţă, copilul), în funcţie de cota fiecăruia.

De plătit va trebui să plătiţi întreaga rată.

În caz de neplată, banca poate proceda la executarea silită prin poprirea veniturilor.

Dacă aveţi doar venituri de natură salarială, suma maximă care poate fi reţinută este de 30% din salariu.

Desigur, nimic nu poate împiedica banca să vă urmărească şi bunurile.

Dar, avînd o ipotecă înscrisă asupra imobilului, îi va fi mult mai uşor să execute ipoteca.
multumesc pentru raspuns,am uitat sa mentionez ca are asigurare in caz de deces,se schimba cu ceva situatia?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Anulare act partaj voluntar felixia felixia Buna ziua, Rog raspuns la urmatoarea speta: In urma divortului am procedat la incheirea actul de partaj voluntar la notar pt.apartamentul bun comun ... (vezi toată discuția)
Partaj cu credit imobiliar cami123 cami123 Buna ziua! Sunt casatorita de 1 an si ceva si am un copil de 2 luni. Lucrurile par sa mearga din ce in ce mai prost... probabil ca in curand se va ajunge la ... (vezi toată discuția)
Adaugare proprietar apartament aflat sub ipoteca miha1978 miha1978 As dori sa stiu daca exista o modalitate prin care banca la care se afla apartamentul sub ipoteca sa accepte inca un proprietar, acesta devenind bineinteles si ... (vezi toată discuția)