avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Activitate mihai32_

Activitate mihai32_

O tranzactie unde exista mai multi vanzatori(3), coproprietari pe cote parti, si 1 singur cumparator este socotita o tranz. cu particularitati?
Astept un raspuns cat mai urgent, daca este posibil.
Buna ziua,
Va rog spuneti-mi cat este de imporetanta prezenta unui martor la semnararea contractului notarial de vanzare-cumparare (doresc cumpararea unui imobil).
Este acesta un lucru util(practica buna) sau sunt suficiente semnaturile vanzatorului si ale cumparatorului, in prezenta notarului?

Multumesc.
Răspuns la discuția Cummparare locuinta cote parti
Multumesc de raspuns.

As dori sa mai aud o parere -avizata daca se poate-, intrucat am nevoie sa ma decid in ce fel trebuie facuta cumpararea.

TX
Răspuns la discuția Cummparare locuinta cote parti
Cred ca m-am exprimat gresit, nu doresc sa cumpar doar o cota parte din imobil (cea a lui A - 1/2), ci intreg imobilul.
Deci in aceste conditii, intrebarea initiala era daca este nevoie si de acordul(semnatura) sotului Y al coproprietarei X, la intocmirea contractului de vanz-cump (este Y socotit coproprietar pe imobil?).

Imobilul cred ca se afla in indiviziune, nu stiu sa existe vreun partaj (acesta fiind de altfel si scopul intrebarii, mai exact de a evita anumite litigii aparute in urma unui partaj posibil intre sotii X si Y).
In extrasul de CF al imobilului (rubrica 'inscrieri privitoare la proprietate') sunt mentionate toate cele 3 pers amintite (A, parintii X si Y).


In contractul de vanzare cumparare al imobilului sunt mentionate urm:
- subsemnata A, necasatorita, cumpar ca bun propriu al meu 1/2 parte din imobilul descris mai sus, iar subsemnata X (mama lui A) casatorita cu Y cumpar ca bun comun cealalta cota de 1/2.
In actualul contract de vanz-cump sunt semnate ca si cumparatoare doar fiica si mama A, respectiv X.


Multumesc
Doresc achizitionarea unui apartament care este detinut de catre proprietari pe cote parti de cate 1/2. In contractul de vanzare cumparare al imobilului sunt mentionate urm:
- subsemnata A, necasatorita, cumpar ca bun propriu al meu 1/2 parte din imobilul descris mai sus, iar subsemnata X (mama lui A) casatorita cu Y cumpar ca bun comun cealalta cota de 1/2.
In actualul contract de vanz-cump sunt semnate ca si cumparatoare doar fiica si mama A, respectiv X.
Intrebarea care se pune in cazul de fata este, in cazul in care cumpar imobilul de la persoana A trebuie ca si contractul notarial de vanzare-cumparare sa se faca si cu acordul sotului Y(cu semnatura) al coproprietarei X, din moment ce este bun comun?

Va multumesc.