avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 863 soluții astăzi
Forum Activitate afass

Activitate afass

Buna seara,am rugamintea de a ma ajuta cu un raspuns la urmatoarea problema,am un imobil cu mai multe apartamente spre vanzare(persoana juridica),fiecare apartament are numar cadastral inregistrat si la primarie.inregistrz debite restante la impozitul pe cladiri,deoarece am gasit un cumparator pentru un apartament si imi trebuie cerificat fiscal numai pe acel apartament,primaria refuza sa-mi elibereze acest document pana nu-mi achit in intregime impozitul pe toata cladirea.Spun ca, codul fiscal ne le permite altfel.
Doresc sa stiu daca este asa iar daca nu va rog sa-mi spune-ti articolul din CF ca eu sa-i combat.va multumesc
Buna dimineata.Prezint urmatoarea situatie,societatea pe care o administrez are contractate credite la doaua banci,unul dintre credite fiind garantat cu o investitie pe societate.Pe la sfarsitul anului 2010 societatea nemaiputand face fata situatiei economice cere restituire de tva,cerere refuzata in august 2012 ,dupa mai bine de un an si jumatate.In prezent sunt in contencios administrativ cu primul termen nov.2012.Problema este ca una dintre banci ,care are ca si garantie investitia vrea sa declanseze procedura de insolventa,eu am cerut o restructurare dar a fost aprobata cu conditia rambursarii integrale a creditului in nov.2012.Mentionez ca tva-ul ar fi acoperit intregul debit al societatii(nefiind si alte debite cum ar fi furnizori etc)si ar fi dat posibilitatea societatii sa se redreseze pe activitatea de baza-comertul.Problema este ca si locuiesc in aceasta investitie deoarece mi-a fost reziliat un contract de leasing imobiliar.Intrebarea este, daca las banca sa introduca cererea de insolventa se va astepta solutionarea tva in insatnta si dupa aceea se va executa investitia/? sau sa semnez actul aditional castigand max.6 luni,sau sa cer eu insolventa?Mentionez ca eu ca administrator am imprumutat societatea cu multi bani pentru realizarea investitiei,peste 50%.va multumesc
Buna ziua,multumesc de raspuns.Nu am ajuns inca in faza de executare silita,mai am gratie pana la sfarsitul lui septembrie si urmeaza cele 90 de zile.....daca nu valorific pana atunci nimic si la cum merg lucrurile.... cred ca nu se vor vinde si va urma inevitabilul.Am avut pentru inceput doar o discutie amiabila la nivel inalt cu banca,ideea este ca ei spun ca sunt pe pierdere(este o banca greceasca)si chiar daca aportul meu este superior creditului bancar,sa-mi pun pofta in cui.....Ideea este ca m-au terminat la dobanzi restante ,lor le convine,datoria a crescut......,daca nu foloseam banii in scopul luat asa cum au facut altii nu-mi mai acordau atatea restructurari,numai din vanzarea parterului unde sunt spatii comerciale ei vor recupera aproape intreg creditul.........chiar nu se poate face nimic?La aprobarea creditului analistii bancii au analizat proiectul,au fost facute studii de fezabilitate etc,cred ca in mod normal riscul ar trebui impartit.adica din 3000 de mputili sa nu-mi revina si mie macar 100.sa pierd chiar totul?.....Crede-ti ca daca fac o expertiza contabila cu toate cheltuielile,cu aportul bancii si al meu si merg cu asemenea raport eventual insotita de un mediator,reusesc ceva?nu-i pot da eu in judecata ca m-au adus aproape de faliment cu aceste restructurari sau sa-i oblig cumva sa nu ma lase chiar cu nimic?daca nu si nu.... atunci ultima varianta propusa de dv.Da,tot imobilul este garantie si este tare frumos,bine amplasat ,foarte aproape de Bucuresti,de aceea mi-au aprobat atatea restructurari ca au de unde recupera.Nu-mi vine sa cred cum stau lucrurile.........astept o idee salvatoare
buna ziua.relatez urmatorul aspect. am o societate si am contractat un credit pentru construirea unui bloc.banca m-a creditat cu 70% din investitie,terenul era deja cumparat.contractul s-a incheiat in 2009.totul a decurs normal,s-a finalizat investitia,participatia mea fiind aproximativ egala cu cea a bancii.din acest imobil nu s-au vandut decat trei apartamente,sumele fiind rambursate bancii,mentionez ca in afara de sumele restituite prin vanzarea celor trei apartamente am achitat dobanzi covarsitoare de aprox.500.000 euro,cand la un moment dat datorita nevanzarii apartamentelor am apelat la o restructurare,a fost aprobata de banca si tot asa.....astazi inregistrand dobanzi restante de aprox.300.000 eur.am luat legatura cu banca si am spus ca as dori sa fac o dare in plata ,valoarea garantiei fiind cu mult mai mare decat expunerea.,cererea mea fiind aceea de a-mi da si mie o parte din investitie avand in vedere participatia foarte mare a mea.REFUZ TOTAL.ideea este ca vor sa ma duca in pragul executarii stiind ca nu pot platii o cautiune asa mare pentru suspendarea acesteia.EXISTA VREO PROCEDURA LEGALA PRIN CARE SA POT RECUPERA SI EU CEVA?va multumesc