avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1688 soluții astăzi
Forum Activitate DianaMG

Activitate DianaMG

Buna ziua,

Detin un SRL si lucrez cu paypal frecvent.

Paypalul retine un comision la fiecare intrare, la fiecare suma primita.

Nu elibereaza factura pentru acel comision.

In acest caz eu datorez statului roman TVA pentru acel comision, poate fi interpretat ca o achizitie de servicii?

Multumesc.
Discuție Facturare
Buna ziua,

As vrea si eu cateva lamuriri legate de modul de facturare pentru un SRL neplatitor de TVA, detinator de CIF Special in VIES.

Daca emit factura catre :

1) clienti non ue, persoane fizice si juridice, voi emite cu cui-ul normal fara tva?
2) clienti ue persoane juridice, cu VAT number, voi emite facturi cu cif-ul special, fara tva?
3) clienti ue persoane juridice, fara VAT number, voi emite facturi cu cui-ul normal fara tva?
4) clienti ue persoane fizice, voi emite facturi cu cui-ul normal fara tva?

Multumesc.
Nu e cazul sa ma mut acolo, cel mai probabil il voi inchiria, insa as vrea sa stiu daca e complicata procedura. Va multumesc!
Buna ziua,

Doresc sa cumpar un apartament pe numele fetitei mele in varsta de 5 ani, va rog sa imi spuneti cum se procedeaza.

Va multumesc.
Buna ziua,

Va multumesc pentru raspuns.

Deci practic acoeprisul mansardei nu este considerat a fi parte din apartamentul vecinului de sus? In acest caz nu il pot considera pe el vinovat de inundatiile mele?

Vecinul de sus se judeca acum cu persoana care i-a vandut apartamentul pentru a recupera o parte din bani. Acceasi persoana ne-a vandut si noua acest apartament , el fiind cel care a construit si mansarda. As avea sanse mai mari daca l-as actiona pe el in instanta?

Nu stiu exact cum sa procedez pentru a rezolva problema, nu as vrea neaparat sa ajung la proces - probabil ca va dura ceva timp ( timp in care nu ne putem folosi de apartament ), insa incercam sa gasim o cale pentru a rezolva aceste inundatii.

Va multumesc.





Buna ziua,

Am achizitionat anul trecut un apartament la etajul 3/3. Deasupra apartamentului a fost construita acum 4-5 ani o mansarda.

Dupa achizitionarea aprtamentului am realizat ca sunt anumite probleme cauzate de acoperisul mansardei ( apartamentul vecinului de mai sus ) in momentul in care ploua si anume, intregul apartament este inundat, peretii se infiltreaza cu apa ajungand chiar si la parchet, practic este absolut imposibil de locuit ina cel apartament.

Vecinul cu mansarda de deasupra doreste sa isi repare acoperisul, eu am incercat sa fiu de buna credinta si sa ma ofer sa contribui si eu cu o anumita suma la reparatii pentru a rezolva problema, insa pare sa nu fie prea interesat sa ma implice si sa asculte si sfaturile mele despre cum ar trebui reparat acel acoperis pentru a nu mai avea probleme in viitor. Ma tem ca solutia gasita de el sa rezolve doar probleme sale ( caci si el are inundatii cand ploua ) si sa nu rezolve si probleme mele.

Tin sa mentionez ca s-au purtat pana acum doar discutii amiabile, fara a recurge la nici un fel de amenintari.

In cazul in care dupa reparatii, probleme mele raman, cum ar trebui sa procedez, se poate actiona in instanta pentru a il obliga se repare acoperisul in asa fel incat sa nu ne mai provoace probleme si noua, sa nu mai existe aceste inundatii si practic sa putem folosi apartamentul? In acest moment nici macar nu il putem folosi caci la prima ploaie totul este inundat.

Va multumesc anticipat pentru sfaturi si pentru ajutor.