avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1081 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Facturare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Facturare

Buna ziua,

As vrea si eu cateva lamuriri legate de modul de facturare pentru un SRL neplatitor de TVA, detinator de CIF Special in VIES.

Daca emit factura catre :

1) clienti non ue, persoane fizice si juridice, voi emite cu cui-ul normal fara tva?
2) clienti ue persoane juridice, cu VAT number, voi emite facturi cu cif-ul special, fara tva?
3) clienti ue persoane juridice, fara VAT number, voi emite facturi cu cui-ul normal fara tva?
4) clienti ue persoane fizice, voi emite facturi cu cui-ul normal fara tva?

Multumesc.

Alte discuții în legătură

Care este numarul vat? costinionut costinionut Buna ziua, Vreau sa cumpar echipament de pe un site din Anglia si imi cere VAT-ul. Eu am un PFA neplatitor de TVA dar tatal meu are un S.R.L. si ... (vezi toată discuția)
Srl neplatitor de tva, inscris in roi presteaza servicii informatice ralle ralle Buna ziua, Situatia de fapt: Avem un SRL pt servicii informatice - microintreprindere, neplatitor de TVA. Recent ne-am inscris in ROI cf. art 153^1 (in ... (vezi toată discuția)
Prestari servicii ue alx3 alx3 Buna ziua, Sunt PFA, neplatitor de TVA, la norma de venit. Sunt inregistrat in ROI si am cod special de TVA valabil doar pentru UE. Prestez servicii de ... (vezi toată discuția)