avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1085 soluții astăzi
Forum Activitate c0sminc00l

Activitate c0sminc00l

Buna ziua, am un imprumut in Franci Elvetieni la banca Volksbank cu apartamentul ipotecat pe 25 de ani rata pe luna este in medie 270 CHF dintre care 70CHF acest comision de administrare credit care din cate am inteles este total ilegal. Imprumutul il platesc de 5 ani.Imprumutul este pe numele tatalui meu si din ce stiu a semnat niste acte aditionale acum 1-2 ani banuiesc ca fac referire la aceste comisioane.
As dorii sa stiu daca pot actiona in instanta oprirea platii acestui comision si rambursarea celur platit deja sau introducerea lui in ratele bancare si care ar fi sansele de succes.
Astept parerile si sfaturile dvs cu mare interes. Va multumesc!
Buna ziua, am dat in judecata financiarul pentru taxa auto, judecatoria calarasi(de unde sunt eu) mi-a dat castig de cauza, financiarul facand recurs la curtea de apel sa judecat pe data de 18.06.2012 recurs care a fost respins pe motiv ca e nefondat. Am citit pe site-ul portal.just aceasta decizie insa eu nu am fost instiintat de nimeni, am fost la tribunalul calarasi, aceastia mi-au zis ca trebuie sa vina de la bucuresti comunicarea insa au trecut 4 luni si nimic si nu stiu ce e de facut, cum intru in posesia comunicarii ca sa pot merge sa imi iau banii inapoi? Astept un raspuns va rog mult!:sorry:
Răspuns la discuția Sunt victima in accident rutier
nici nu ma gandesc la o suma mare pentru ca ma gandeam ca un raspuns ca acesta voi primii ca doar in romania suntem ma gandeam la o suma de 2-3000 RON de cerut am inteles ca pot sa cer dar cum? trebuie sa imi iau avocat? sau cum sa procedez? sa cer in instanta cand sunt chemat de judecator in fata? Multumesc!
Buna Ziua, pe data de 18 iunie 2012 la ora 7 dimineata ducand-o pe mama la servici si intorcandu-ma acasa, pe drum sunt lovit frontal pe sensul meu de mers de catre un nene in varsta de 56 de ani cu alcoolemie de 0.14 care a depasit pe linia continua si trecerea de pietoni intrand direct in mine, eu am fost lovit la cap , la mana stanga si la ambele picioare+ coloana, am ajuns la spital diagnosticele fiind superficiale fara zile de spitalizare doar cateva ore de perfuzii, in masina lui mai era o femeie gravida care deasemenea a ajuns la spital, acum dupa toate astea masina mea e reparata, dansu ramas fara permis si dosar penal, ceeace ma deranjeaza cel mai tare este faptul ca nici macar o secunda nu si-a recunoscut vina (am avut noroc ca accidentul a fost surprins de camerele de pe stalpi) si mai ales ca nu ia pasat daca eu sunt bine sau daca am ceva..nimic..acum eu nu am bani sa imi iau un avocat si as vrea sa stiu daca in instanta(mi sa zis de la politie ca o sa fiu chemat in calitate de victima la proces) as putea sa ii cer omului ceva daune morale sau de orice fel.Mentionez ca in declaratia de la politie am scris ca o sa-mi spun dorintele dupa obtinerea certificatului medicolegal, dar nu l-am obtinut pentru ca nu am fost asa de grav ranit, in schimb nopti nedormite de la sperietura si 1 luna pe bara fara masina zic eu ca sunt niste invonveniente) Daca pot sa-i cer daune cum sa procedez pentru ca nu dispun de bani sa imi iau un avocat, Multumesc ! Astept parerile si sfaturile Dvs.