avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 930 soluții astăzi
Forum Activitate jedrysiak_stelian

Activitate jedrysiak_stelian

Răspuns la discuția contractului de inchiriere ...
Buna ziua, revin cu o intrebare legat de discutia de mai sus, urmeaza sa semnez noi contracte de inchiriere sau acte aditionale , intrebarea este: odata ce le semnez imi asum clauzele inclusiv majorarea cuantumului chiriei?
As avea castig de cauza in instanta sa fie anulata? aceasta clauza fiind votata in AG.
Răspuns la discuția contractului de inchiriere ...
Buna ziua, revin cu alta dilema.
Am gasin in statutul asociatiei la capitolul VI
Structura organizatorica, la art.22 sau adaugat de la litera N inca 12 litere.
Litera O , se refera la membrii asociatiei isi exprima acordul pentru indentificarea si atriburirea tuturor spatiilor comune astfel: 11litere si ultimul indentificarea spatiilor comune care pot fi inchiriate si acordul de inchiriere a spatiilor comune, obiectul inchirierii, stabilirea pretului/mp de spatiul comun inchiriat.
Asta am gasit si va intreb daca sa procrdat corect prin adaugarea acestor litere, va multumesc .
Răspuns la discuția contractului de inchiriere ...
Multumesc petru lamuriri, inseamna ca urmeaza sa fiu santajat de catre clica din comitet , voi face cerere de prelungire si urmeaza sa vad ce se va intampla, va multumesc frumos.
Răspuns la discuția contractului de inchiriere ...
Va multumesc pentru aceste lamuriri, insa mai am o intrebare, in luna mai ac. imi va expira contractul, defiecare data la expirarea actului aditional am facut cerere de prelungire , acum in noul regulament si statut modificat apare regula cum ca: daca ar fi doua cereri pe acelasi spatiu, in cauza spatiul pe care il detin, comitetul executiv decide cine il va inchiria, eu sau alta persoana mentionez ca nu am datorii la asociatie si sunt la zi cu toate, oare eu nu am dreptul la preemtiune? Cum va trebui sa decida comitetul , multumesc frumos.
Răspuns la discuția contractului de inchiriere ...
Asta am inteles, ce nu inteleg este cine majoreaza chiria, si cum, sa inteleg ca pentru majorarea chiriei trebuie sa existe un tabel cu acordul tuturor proprietarilor? Varianta cu 7 voturi pentru majorare nu este legala?
Comitetul are puterea de majorare?.
Inca o intrebare, inainte de inceperea AG toti proprietarii prezenti au semnat prezenta, (noul regulament si noul statut), ambele modificate la cererea autoritatilor care au efectuat un control la asociatie in baza unor nereguli.
Răspuns la discuția contractului de inchiriere ...
In AG au fost prezenti 27 proprietari prezenti , cvorum a fost, sa cerut de catre presedinte votul pentru inchirierea spatiilor comune iar majoritatea au fost de acord.
Apoi a intrebat presedintele cat sa fie chiria /mp, ca trebuie majorata, au votat 7 inclusiv presedintele pentru 50lei/mp de la 10lei/mp , 5 abtineri si cam atat, la final presedintele spunea ca va veni cu alte contracte, de ce alte contracye si nu acte aditionale de prelungire cum sa facut mereu, nu mai inteleg nimic.
Buna ziua, ma confrunt cu o dilema in cazul contractului de inchiriere cu asociatia de proprietari, mai exact detin 3 spatii comune cu contract de inchiriere pana in mai anul curent, Adunarea generala a stabilit pretul chiriei pentru spatiile comune mai mare de 5 ori, intrebarea este daca este justificata majorarea aceasta si cand va intra in vigoare, multumesc.
Va multumesc frumos.
Buna dimineata, pot sa primesc un raspuns la intrebarea de mai sus, va multumesc.
Pana la data actuala am luat 4 zile de concediu in luna a 6a, am programul de munca de 2 zile cu 2 a cate 14h /zi,
Patronul nu mai vrea sa accepte concedoul in aceasta varianta , adica 2 zile liber 2 concediu, dar nici in varianta de luni pana vineri +2 zile libere acestea fiind sambata si duminica.
Patronul vrea sa iau concediul , ex 10 zile toate la rand indiferent in ce zi cade ziua de co.
Cum ar trebui luate zilele de concediu da ca am intrat pe 29/08 pana pe 10/09, sau cate zile de concediu sunt in aceasta perioada tanand cont de programul meu de lucru de 2 cu 2. Multumesc.