avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 991 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, va rog frumos sa ma lamuriti la urmatoarea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, va rog frumos sa ma lamuriti la urmatoarea intrebare. ...

Buna ziua, va rog frumos sa ma lamuriti la urmatoarea intrebare.
lucrez la un restaurant sofer livrator cu program 14h/zi in ture de 2cu2 zile.
Intrebarea: E corect sa cer 2 zile concediu de odihna respectiv 3,4
ex zile 1. 2 .3. 4. 5. 6
1. 2.si 5.6 reprezentand zile libere conform turelor de lucru.
Va multumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: jedrysiak_stelian , utilizator 15:55, 6 Septembrie 2022
Se poate sa solicitati 2 zile de CO in acea perioada ...
Patronul spune ca in zilele de 5si6, care de fapt sunt zilele mele libere conform programului nu pot sa fiu liber deoarece dupa concediu trebuie sa incep munca, ca asa ar fi spus contabila.
Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac in continuare, sa solicit acele 2 zile de care am nevoie?
Ce fac daca imi opreste bani din salariu pentru 2 zile respectiv 5,6.
Va multumesc frumos.
Ultima modificare: Luni, 18 Iulie 2022
jedrysiak_stelian, utilizator
Contabila dvs sa va spună și baza legala a ce a afirmat? Numai daca vi se schimba programul de munca, atunci trebuie sa mergeti la munca.
Va multumesc frumos si revin daca intampin dificultati.
Buna ziua, revin cu problema concediului de odihna.
Atasez coversatia cu angajatoru:

Buna
Asta nu este buna cerererea.
Trebuie facuta alta
Moh a zis sa iti ei liber direct nu la fel ca inainte.
Adica ai 29,30,31,1,2,3,4,5
8 zile
Ce ma sfatuiti sa fac?
Cerrrea mea a fost facuta in felul urmator.
29,30, 07/2022 respectiv 2 zile
2,3,6,7,10,11, 08/2022 repectiv 6 zile
In total 8 zile,
Multumesc frumos.
Ultima modificare: Vineri, 2 Septembrie 2022
jedrysiak_stelian, utilizator

Alte discuții în legătură

Concediu de odihnă iuliana8 iuliana8 Buna ziua, in cazul programului de lucru in ture sambata si duminica concediul de odihna se aplica in cursul saptamanii? conform codului muncii sambata si ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna la ture de 12 ore CosminPreda CosminPreda Buna seara. La firma unde muncesc se lucreaza in ture respectiv 12/24 si 12/48.. In situatia in care imi iau 2 ture libere mi se opresc 3 zile din concediul de ... (vezi toată discuția)
Munca in ture de 12 ore si concediul de odihna Adrian Vasiliu Adrian Vasiliu Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu urmatoare problema pe care o am. Lucrez in ture, program de 12/24 si 12/48, indiferent de weekend si sarbatori. Intrebarile ... (vezi toată discuția)