avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Activitate OanaTurtoi

Activitate OanaTurtoi

Buna ziua!
Este vorba despre un cadru didactic, invatatoare (la plata cu ora). Recent, a fost informata ca nu i se mai pot plati orele de dirigentie, ca si pana acum.
Intrebare: Se poate acest lucru? As dori sa stiu care este cadrul legal, in acest sens.

Multumesc anticipat!
Buna ziua!
Este vorba despre un cadru didactic - invatatoare -, pensionara.
Forma de plata este "plata cu ora".
Acum doua zile a aflat de la secretariatul scolii, ca trebuie sa restituie institutiei suma aproximativa de 2.000 lei. Motivul fiind acela ca nu i s-a oprit impozitul salarial pentru perioada de 18 luni. I s-a dat de inteles ca ar fi principala vinovata in acest caz, deoarece trebuia sa anunte acest lucru.
Nu a primit nicio decizie de informare (scris) in acest sens, nimic.
Invatatoare - pensionara, avand contract individual de munca - plata cu ora.
Care este procedura legala? Cine este de vina?

Multumesc!
Răspuns la discuția Valabilitate_Adeverinta_USH
Multumesc frumos!

O zi placuta!

Oana Cristina Turtoi
Buna ziua!
In anul 2009 am absolvit Relatii Internationale si Studii Europene - ID.
De la momentul eliberarii adeverintei (2009) si pana in prezent, USH nu mi-a eliberat Diploma de Licenta, desi aceasta avea obligatia ca in termen de 12 luni (termenul de valabilitate al adeverintei).
Intrebarile mele:
1. Adeverinta de licenta emisa de USH mai este valabila (intrucat nicio autoritate administrativa sau instanta judecatoreasca nu s-a pronuntat in sensul revocarii/constatarii nulitatii sau anularii actului)?
2. Aceasta adeverinta produce in continuare efecte juridice, ceea ce ar presupune ca trebuie sa mi se recunoasca toate drepturile conferite de lege pe baza acesteia?
Multumesc anticipat!

Buna ziua!
Pentru intelegerea celor 2 intrebari, as dori sa fac mici precizari: intre anii 2006-2009 am urmat si absolvit cursurile unei facultati din cadrul Universitatii "Spiru Haret" din Bucuresti, promotia 2009, invatamant la distanta. De la momentul eliberarii adeverintei (2009) si pana in prezent, USH nu mi-a eliberat Diploma de Licenta, desi aceasta avea obligatia ca in termen de 12 luni (termenul de valabilitate al adeverintei). Motivul fiind acela ca, Ministerul Educatiei nu aproba tiparirea formularului tipizat necesar completarii diplomei in cauza.
Intrebarile mele: Adeverinta de licenta emisa de USH mai este valabila (intrucat nicio autoritate administrativa sau instanta judecatoreasca nu s-a pronuntat in sensul revocarii/constatarii nulitatii sau anularii actului)? Aceasta adeverinta produce in continuare efecte juridice, ceea ce ar presupune ca trebuie sa mi se recunoasca toate drepturile conferite de lege pe baza acesteia?
Multumesc anticipat!