avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Activitate the_question

Activitate the_question

Răspuns la discuția Nu am bani de TVA
Din nefericire lucrurile CHIAR ASA AU FOST,iar primii suspectii,au fost....cuparatorii,o familie destul de in varsta,65,respectiv 62 de ani (stiu datele,pentru ca le-am vazut buletinele cand am facut actele si am eliberat factura ),dar au iesit din discutie,doar daca au informat pe altcineva sa ma urmareasca,dar ma rog,asta e treaba Politiei Romane sa vada cine "m-a facut la buzunare"...Asadar,daca am inteles bine : daca situatia este aceasta (si asa stau lucrurile din nefericire ),statul roman,poate intelege in ce situatie ma aflu,fara a-mi aplica o masura coercitiva ("racoreala" ),rezumandu-se "doar" la a recupera TVA-ul de la firma,dar daca acest lucru,ascunde sustragerea in mod intentionat de la plata TVA-ului,cu siguranta voi suporta consecintele de rigoare. Asa este,am inteles bine ? Vreau sa mai mentionez ca firma nu mai are activitate de la inceputul anului,pentru ca nu a mai mers nimic din domeniul de activitate care-l aveam,asadar pe firma era trecute ca si bunuri un apartament.Firma nu mai are alte bunuri mobile si imobile,iar eu nici atat nu mai am,pentru ca.....nu mai am nimic...a trebuit sa vand TOT si sa-mi achit creditele la banca ! Asta-i realitatea. Va multumesc inca o data !
Răspuns la discuția Nu am bani de TVA
Cu tot respectul doamna,dar ma oprisem sa-mi cumpar o apa minerala si un pachet de tigari dintr-un market,imediat dupa tranzactie.In conditii normale nu umblu cu prea multi bani la mine,mai cu seama acum dupa ce am pierdut cam tot....Acest lucru,se poate transforma in fapta penala,sau ramane doar latura civila de urmarire,cu tot ce inseamna...penalitati,intrarea in insolventa,poprire si executare silita,etc...? Mii de multumiri.
Răspuns la discuția Nu am bani de TVA
Am raportat TVA-ul de plata,pentru ca asa era normal,de accea si figurez cu TVA de plata,pentru ca am emis factura pe imobilul pe care l-am vandut .Problema este ca nu mai am banii cu care sa platesc TVA-ul.Acum trebuie sa plec in altatara sa muncesc pentru a stringe banii necesari ca sa platesc TVA-ul. Ce se poate intampla,daca nu am banii de plata a TVA-ului,impozitului pe profit si a CAS-ului,pentru ca intr-adevar nu-i mai am ! Va multumesc.
Buna ziua. Am si eu o problema.Situatia e in felul urmator:

Am vandut acum 2 (doua) luni in urma un apartament,care i-l aveam luat pe firma.Am luat o suma destul de frumoasa,numai ca....in ziua in care am facut tranzactia de vanzare cumparare,cand m-am intors de la notariat,cu borsetul plin cu bani,am oprit sa-mi cumpar ceva dintr-un Market si mi-au fost furati toti banii !!
Acum problema e ca sunt dator la Statul Roman cu plata TVA-ului si a impozitului ! Problema e ca nu mai am bani deloc si nu mai am alte bunuri pe firma sau pe numele meu ca sa le pot vinde,pentru a plati datoriile catre Stat.
Intrebarea este : Neplata TVA-ului,constituie infractiune sau contraventie ? Pana unde se poate ajunge in acest caz (din partea Statului....) E caz penal sau nu ?
Va multumesc.
Răspuns la discuția TOMBOLA
Va multumesc mult .
Răspuns la discuția TOMBOLA
Dar daca fac tombola sub forma de promotie la un anume produs,cum va fi impozitat premiul (o vila cu terenul aferent) si cum ma pot scade din contabilitate ? Mai platesc si alte taxe suplimentare in afara celor 16 % retinut la sursa ? Va multumesc mult pentru ajutorul pe care mi-l acordati !
Discuție TOMBOLA
Buna ziua.Am si eu o problema. Situatie e in felul urmator : am o firma(un SRL),am cumparat pamant si am construit o casa pe firma. Asadar,casa apare in evidentele firmei. In acest moment,asi dori sa vand casa in felul urmator: vreau sa organizez o TOMBOLA,in urma careia,castigatorul sa primeasca vila . Am si eu urmatoarele intrebari :

1. Pot sa organizez o TOMBOLA ?
2. Pot sa tiparesc Bilete de Tombola in valoare de X lei pentru a le putea vinde in vederea organizarii TOMBOLEI ?
3. Trebuie NEAPARAT sa am in domeniul de activitate a firmei "Jocuri de noroc ",avand in vedere ca eu organizez DOAR O SINGURA DATA ACEASTA TOMBOLA ?
4. Care este baza de impozitare in acest caz,daca organizez TOMBOLA ?

Va multumesc,si ORICE SFAT DE LA DUMNEAVOASTRA PE ACEASTA TEMA,ESTE BINEVENIT !