avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 728 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Nu am bani de TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Nu am bani de TVA

Buna ziua. Am si eu o problema.Situatia e in felul urmator:

Am vandut acum 2 (doua) luni in urma un apartament,care i-l aveam luat pe firma.Am luat o suma destul de frumoasa,numai ca....in ziua in care am facut tranzactia de vanzare cumparare,cand m-am intors de la notariat,cu borsetul plin cu bani,am oprit sa-mi cumpar ceva dintr-un Market si mi-au fost furati toti banii !!
Acum problema e ca sunt dator la Statul Roman cu plata TVA-ului si a impozitului ! Problema e ca nu mai am bani deloc si nu mai am alte bunuri pe firma sau pe numele meu ca sa le pot vinde,pentru a plati datoriile catre Stat.
Intrebarea este : Neplata TVA-ului,constituie infractiune sau contraventie ? Pana unde se poate ajunge in acest caz (din partea Statului....) E caz penal sau nu ?
Va multumesc.
Depinde, de exemplu, sustragerea de la plata obligatiilor fiscale prin intocmirea de acte false, contabilitate dubla, etc,este infractiune..
Am raportat TVA-ul de plata,pentru ca asa era normal,de accea si figurez cu TVA de plata,pentru ca am emis factura pe imobilul pe care l-am vandut .Problema este ca nu mai am banii cu care sa platesc TVA-ul.Acum trebuie sa plec in altatara sa muncesc pentru a stringe banii necesari ca sa platesc TVA-ul. Ce se poate intampla,daca nu am banii de plata a TVA-ului,impozitului pe profit si a CAS-ului,pentru ca intr-adevar nu-i mai am ! Va multumesc.
Se vor aplica penalitati, in prima faza o sa primiti notificari pentru plata datoriilor bugetare, apoi somatie de plata, apoi poprire pe conturi, executare silita.Daca nu aveti nimic pe firma de executat firma intra in insolventa.Nu vreau sa va sperii dar nu este foarte roz situatia dvs, avand in vedere ca s-ar putea sa vi se impute neglijenta in legatura cu suma de bani care vi s-a furat.Nu prea e normal sa umbli cu sute de milioane in buzunar.
Cu tot respectul doamna,dar ma oprisem sa-mi cumpar o apa minerala si un pachet de tigari dintr-un market,imediat dupa tranzactie.In conditii normale nu umblu cu prea multi bani la mine,mai cu seama acum dupa ce am pierdut cam tot....Acest lucru,se poate transforma in fapta penala,sau ramane doar latura civila de urmarire,cu tot ce inseamna...penalitati,intrarea in insolventa,poprire si executare silita,etc...? Mii de multumiri.
Ultima modificare: Duminică, 5 Aprilie 2009
the_question, utilizator
the_question a scris:

Cu tot respectul doamna,dar ma oprisem sa-mi cumpar o apa minerala si un pachet de tigari dintr-un market,imediat dupa tranzactie.In conditii normale nu umblu cu prea multi bani la mine,mai cu seama acum dupa ce am pierdut cam tot....Acest lucru,se poate transforma in fapta penala,sau ramane doar latura civila de urmarire,cu tot ce inseamna...penalitati,intrarea in insolventa,poprire si executare silita,etc...? Mii de multumiri.



Sustragerea de la plata TVA, e infractiune.

Alte discuții în legătură

Urgent!!!!! monalisa1500 monalisa1500 am un SRL in lichidare. am inchis anul trecut. mi s-a deschis dosar pt neplata CAS-urilor. am avut probleme mari, am luat tepe de la colaboratori si am ajuns ... (vezi toată discuția)
Impozite firma / cati bani imi revin. Doger Doger Salut. De curand m-am apucat de facut jocuri pe PC, insa am o dilema cati bani o sa imi ia statul. Market-ul pentru jocuri e in felul urmator: postez pe ... (vezi toată discuția)
Notificare debit iulianmarian iulianmarian Am si eu urmatoarea problema: in data de 10.10.2008 am incheiat un antecontract de vanzare cumparare al uni camion marca volvo mi-a facut plata partiala urmand ... (vezi toată discuția)