avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 795 soluții astăzi
Forum Activitate CosminV

Activitate CosminV

Mi-a mai spus cineva ca nu pot primi avocat din oficiu la un proces civil, deci ca solutie era fie angajarea unui avocat fie autoreprezentarea. Speram sa pot cumva sa-mi recuperez integral suma investita in proces, dar se pare ca nu se poate. E prima mea problema cu justitia si se pare ca este adevarat ca de dreptate poate beneficia doar un om cu bani.
Multumesc tuturor pt raspunsuri.
@maiam - nu stiu daca e necesar la mine, e vorba de granituire a doua apartamente aflate in doua cladiri lipite una de alta.Este vorba de 3 cladiri ce contin 15 apartamente construite acum 116 ani, nationalizate prin 1950. Este o curte comuna iar cca 15mp din cei 74mp ai apartamentului meu se afla in cladirea in care se afla apartamentul reclamantului. Chiar daca actele delimiteaza si arata clar proprietatile el sustine ca nu e asa. Dar singurul lucru depus ca proba pana la prima infatisare este un extras CF ce arata doar suprafata apartamentului lui si nimic in plus.
@Romy - 1500 RON/ instanta - nu mi-s-au cerut banii pt toate cele 3 instante dintr-o data. Pt mine 1500 acela este mult (nu imposibil) dar mai am si alte probleme in familie unde am nevoie de banii astia acum.
@dyas - am auzit si vazut destule in Romania ca sa nu mai fiu sigur nici pe afirmatia "gandesc, deci exist".
Actele pe care le am sunt contractul de vanzare-cumparare, extras CF (de anul asta si unul din 1999 - imediat dupa ce am cumparat), fisa de calcul a chiriei pentru spatiul ocupat facuta inainte de a cumpara apartamentul si care contine tarifele/mp diferentiate dupa tipul de incaperi + o schita facuta de mana de catre inspectorul de la primarie, documentatia in baza caruia s-a facut dezmembrarea imobilului acum 7 ani ce contine inclusiv un plan in detaliu cu fiecare apartament si incaperile lor.
In mod normal daca am aceste acte la mana nu ar trebui sa ma tem de nimic, dar nu se stie niciodata ce-i poate mintea unui smecher pus pe rautati.
1500 RON/ proces (sunt 3 posibile pana la un verdict definitiv: Judecatorie, Tribunal si Curtea de Apel) si la venitul meu se simte, ca sa nu mai spun ca suntem inainte de sarbatori. Din cat mi sa explicat un proces de genul acesta poate dura destul de mult iar eu sa raman cu banii blocati atata timp mi se pare extrem de deranjant.
Personal cred ca scopul acestui proces este exact acest lucru: sa-mi creeze astfel de probleme ACUM.
Pentru a nu fi afectat financiar in nici un fel, pot lua un imprumut de la banca pt al folosi la plata avocatului si a celorlalte cheltuieli din proces astfel incat sa-mi pot recupera la sfarsit inclusiv dobanda ?
Ati mai auzit de vreo situatie similara ?
Salutari la toata lumea.
Am si eu un vecin ce ma cheama in judecata pe mine si pe sotia pt "granituire" facand o plangere unde spune tot felul de minunatii.
Singurul act pe care l-a depus pana acum la dosar este un extras CF care nu probeaza in nici un fel ceea ce afirma in plangere. Am avut prima infatisare unde am cerut amanarea procesului ca sa-mi caut un avocat.
Eu am toate actele posibile care dovedesc unde este limita dintre proprietatile noastre, acte pe care din dorinta de al face sa renunte la proces i le-am aratat si dumnealui.
El doreste sa continue cu procesul iar asta presupune din partea mea o gramada de neplaceri:
bani cheltuiti cu avocatul, cu drumurile prin oras, probleme cu copii (cu cine las copilul de 4 luni si cine duce si aduce de la gradinita copilul de 5 ani), lipsa de la lucru care inseamna mai putini bani la salar + posibilitatea de a-mi pierde serviciul etc.
Poate sa-mi spuna cineva care este calea cea mai buna de urmat pt a-mi putea recupera cat mai multi din banii cheltuiti aiurea ?
Si care este mai exact procedura de recuperare a acestor bani ? Daca el spune la sfarsit ca nu are bani, cum mai pot sa-mi recuperez ceva de la el ?
Poate sa-mi spuna si mie cineva ce se intelege prin "terasa rezultata prin retragere in gabarit"?
Spatiul de acces de la intrare acoperit cu un acoperis cu tigla apare cu aceasta denumire trecut in CF. A fost denumit astfel de un inspector al primariei la data cand am intrat in posesia lui.
Se poate subintelege ca "terasa rezultata prin retragere in gabarit" este un spatiu acoperit si nu deschis deasupra?