avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Activitate annnacristina

Activitate annnacristina

Buna ziua,
Am facut plangere contraventionala la jud sect 1 pentru anularea unui pv de contraventie.
Dosarul a avut de atunci 2 termene in care s-au mai solicitat probe (poze, inregistrari video) si martori si in iul 2019 va fi probabil ultimul termen.
Pana atunci va trebui sa mai depun o serie de poze si alte probe, precum si un alt document prin care sa prezint solicitarea intr-o maniera mai clara.
Si am 2 intrebari:
1. Cum se numeste acest document pe care il voi redacta (intampinare, motivare etc)?
2. Daca am termen pe 05 iulie, pana cand pot depune noile probe/acte?
Multumesc
Buna seara,
Eu si sotul meu avem un SRL care se ocupa si cu instalarea de camere video la PF si SRL-uri. Am aflat insa de curand ca trebuie sa obtinem o serie de licente, avizari pentru acest obiect de activitate..
Va rog sa ma ajutati in clarificarea urmatoarelor 3 aspecte:
-daca instalam doar camere de supraveghere video, se mai considera ansamblu? Mai am nevoie de certificari/avizari si care ar fi acestea?
-sotul meu este inginer automatist a terminat Politehnica. Mai este cazul atunci sa faca nu stiu ce cursuri de specializare in vederea obtinerii licentei/autorizarilor etc? Daca, da, care sunt acestea..
-in ce caz este necesar avizul politiei asupra proiectului? Din ce am citit pe net/lege, am inteles ca ar fi necesar pt institutii de interes public(gradinite, scoli, banci etc..)
Multumesc
Buna seara,
De curand am infiintat un PFA si m-am dus sa declar veniturile ca sa platesc contributia la sanatate. Cei de la CASMB mi-au cerut adev de venit de la ANAF pe ultimii 5 ani si mi-au spus ca pt veniturile din 2007 si 2008, cand am avut un contract de agent (am vandut pensii private, nebunia cu pilonul I sau II nici nu mai stiu cum s-a numit) si am incasat venituri suplimentare salariului.
De la munca s-a achitat o parte din impozit si stiu ca am mai platit si eu ceva. Trebuie sa platesc si la sanatate pt aceste venituri, obtinute in 2007 si 2008?
Multumesc
Buna ziua,
Am infiintat un PFA in aprilie 2012, am realizat un venit net pe care l-am declarat la ANAF si am platit deja prima transa de impozit. Intre timp, am suspendat activitatea la RECOM intrucat am intrat in concediu prenatal si in curand voi beneficia de concediu crestere copil. Suspendarea a fost declarata si la ANAF si am primit decizia de impunere pt plata impozitului.
Problema apare in momentul in care am aflat ca trebuie sa platesc taxe la casa de sanatate (pt casa de pensii nu platesc pt ca sunt si angajata). Am mers la CASMB cum m-a sfatuit toata lumea (contabili, consilieri de pe formuri) si am declarat veniturile obtinute din PFA-ul nou infiintat, mi-am facut dosar, am facut vreo 3 drumuri pe acolo cu diverse documente pentru ca in final sa mi se spuna ca nu trebuia sa depun nimic la ei si nici sa platesc conform raportului de plata. Motivul sunt asigurata in calitate de PF (ca doar sunt angajata si ei stiau asta) de vreo 7 ani la Casa Opsnaj. Acum inteleg ca trebuie sa merg acolo si sa fac alt dosar, sa le arat plata si sa o inregistreze etc.. Asa este? Trebuie sa ma duc la OPSNAJ, daca sunt asigurata in calitate de PF acolo? Nu pot avea venitul din PFA declarat la CASMB?
Precizez ca mai am un pic si nasc si am mai suspendat si PFA-ul si acum inteleg ca trebuie sa fac o serie de declaratii la OPSNAJ. Nu stiu sigur daca nu vor comenta ca am intarziat etc..
Multumesc anticipat