avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Activitate maricel002

Activitate maricel002

Răspuns la discuția Se executa ambele firme?
banca vrea sa execute firma X....doar firma X are credit cu banca...dar ma gandeam ca fiind actionar la firma Y ma poate gasi ca asociat si administrator si sa nu se lege si de firma ...Y.....multumesc frumos.....m-am linistit.....o seara buna va doresc....toate cele bune....
problema este in felul urmator
am 2 firme...firma X si firma Y....pe firma X am credit la banca....si v-or sa ma execute...mentionez ca pe firma X sant unic actionar si administrator....iar la credit eu si sotia am semnat ca Fidejusori....Intrebare...
se pot atinge de firma Y...o pot executa...avand in vedere ca acolo eu si sotia santem asociati ..50...50...iar eu administrator....mentionez ca ,cu firma Y este infiintata inainte de a lua creditul de pe firma X.....:">:">:">
am facut un credit in 2008 in lei pe firma....banca a inceput sa mareasca dobanda de 6 ori in decursul a 3 ani de la 16%....am ajuns la 24%....bineinteles fara sa fiu anuntat si sa fiu de acord ...banaca ascunzandu-se dupa semnatura mea de la inceputul contractului...invocand .....accept tacit ...din partea mea ....
nemaiputand sa platesc ratele am ramas in urma si am mers la ei sa rezolvam situatia....am cerut reconversia monedei de la lei la euro fiind dobanda mai mica de la 24% la lei la 16% la euro....dar pana la urma de la reconversie...m-au pacalit si au facut refinantare.....
Intrebarea este .....ma m-ai pot lega de neregulile facute de ei in primul contract in lei....sau acum daca am facut refinantare contractul in lei e nul.....#-o#-o#-o
am probleme cu bank-post-ul ma poate ajuta cineva...cu ceva legi privind persoanele juridice....:(