avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 965 soluții astăzi
Forum Activitate lazll

Activitate lazll

Răspuns la discuția Reziliere contract licenta
Absolut nimic. Contractul a fost incheiat cu acordul partilor, la solicitarea lor. Nu exista absolut nimic in contract care sa spuna ce se intampla cu marfa, daca avem sau nu voie sa o vindem. Am inteles ca nu mai avem voie sa facem produse cu respectiva marca, am oprit toate comenzile dar nu stiu daca marfa care o avem deja (si care o au alte multe societati la vanzare) poate fi folosita in continuare pana la lichidarea stocurilor.
Buna ziua,

Am avut un contract de licenta prin care mi se permitea fabricarea de produse cu insemnele unei marci romanesti. Dupa cativa ani de contract am fost instiintat ca posesorul marcii a pierdut dreptul de a mai folosi marca respectiva, drept si prin urmare am reziliat contractul de sublicenta.
Intrebarea mea este, ce pot face cu marfa realizata pana la rezilierea contractului? Cei de la firma mi-au spus ca numai am voie sa produc nimic dar ce am pe stoc pot vinde in continuare. Este real sau implica alte riscuri?
Buna ziua,

As dori sa stiu daca este legal sa folosesc imagini (facute de mine) cu diverse cladiri din Bucuresti pentru produse promotionale (calendar/agenda).

Ca sa fiu putin mai explicit, ma intereseaza daca trebuie ceva aprobare sa folosesc o poza cu Arcul de Triumf sau Parlamentul (repet poza facuta de mine).

Multumesc