avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 967 soluții astăzi
Forum Activitate georgeilie

Activitate georgeilie

pai la varsta de 89 de ani,nu mai este necesara asistenta sociala? poate la inselat in contractul ala?
Bunicul meu de 89 de ani a vandut un teren extravilan in 2012 cu contract de vanzare cumparare si tot in 2012 a decedat.

Mama are dreptul ( ca mostenitoare ) de a obtine o copie a contractului de la primarie sau de la notar?

Si daca DA, in baga carei legi ?
consilierjr a scris:

La notar se detine copia acelui contract!


asa si?
ce intrebare am pus eu?

In anul 2008 bunici ( in varsta de 84 - 86 de ani ) mei au incheiat un contract de intretinere cu verisori mei ,in 2012 au decedat.
Am fost la primaria de unde apartineau bunici pentru a cere copie dosarului de la Asistenta Sociala pentru incheierea acestui contract de intretinere, iar primarul a spus ca nu exista un dosar sau comisie din partea Asistentei Sociale pentru acel contract.

Intrebarea mea, Este valabil contractul de intretinere sau nu ?


Eu am impresia ca sunteti avocatul unei banci din Romania,de tot demoralizati oameni sa mearga mai departe si sa ai taxeze pe bancheri pentru greselile lor .

eu am alergat un an pentru acei 22 euro sa dovedesc ca nu am de plata.
Intrebati-va ,CATI SUNT UN SITUATIA MEA??? PE CATI FURA BANCA IN STILUL ASTA???
CE EVAZIUNE FISCALA FACE BANCA ????? ca acei bani nu apar in extrasele de cont.

Deci ,eu zic sa tineti cu oameni care au nevoie si nu au posibilitati sa se lupte cu o banca,nu sa sustineti bancile."camatari cu acte"

De aceea a ajuns romania unde este,din cauza oamenilor ca dumnevoastra.


si cu aducerea de acuze si nefondate la imaginea personala cum ramane??? pentru ca eu nu mai pot sa imi iau un credit acum pentru ca sunt in baza de date la biroul de credit.

daca eram in USA deja erau mancati bancherii la faza asta.

nu mai zic de tentativa de fraudare financiara in dauna personala.

mai citit pe net cat s-a cerut daune ptr ca i-au inscris degeaba la biroul de credit


Asta este cea mai mare tampenie cu Biroul de Credit,adica bancile ma raporteaza pe mine ca rau platnic tam nesam fara proces ,iar eu sa ies din evidenta lor trb sa dechid proces.

Nu mi se pare normal

[editat de moderator- va rog, nu mai citati mesajul caruia ii raspunde, folositi butonul "raspunde", multumesc]


am spus eu ca Biroul de Credit are vreo vina????

am sa incerc pe cale amiabila cu o notificare,dar nu stiu exact daca trb sa vina din partea unui cabinet de avocatura sau din partea mea ca persoana fizica.


Am sters numele banci.
in al 2-lea rand am auzit ca pot cere daune morale si printr-o notificare.si daca nu raspund sa ai dau in judecata.
al-3 lea, cred ca nu ai citit bine,cum pot sa platesc eu suma raportata la biroul de credit daca protectia consumatorului mi-a dat dreptate si eu nu trb sa platesc acei bani? DDDD
Buna ziua.

Problema pe care o am este in legatura cu banca XXXX si anume:

Am un card de debit in euro si nu l-am mai folosit de un an de zile,datorita faptului ca nu l-am mai folosit ( depuneri si retrageri) am ajuns sa am de plata 11 euro,care apareau in extrasul de cont si pe internet banking.Am fost sunat de la banca ca nu am mai folosit cardul si ca am o datorie de 11 euro,am fost la banca sa achit suma si sa inchid contul,iar doamnele de la banca mi-au spus ca am de platit acei 11 euro plus 22 euro care apar in "cartoteca" (inca nu stiu ce este asta).
Am facut plangere catre banca de 2 ori, prima data ca imi explice de unde apar acei 22 euro si nu apare pe extrasul de cont si nici pe internet banking,in urma caruia am primit un raspuns gen"copy/paste",iar a 2-a plangere am specificat sa se opreasca orice comision ,mentenanta a contului pana la solutionarea problemei cu cei 22 de euro si lamuriri mai exacte.iar raspunsul a vost la fel de vag,se afla datoria in "cartoteca".
Dupa aceste 2 plangeri catre banca ,am facut reclamatie la ANPC si am primit un raspuns favorabil ,adica eu nu am de platit decat 11 euro,nimic mai mult.

In acest timp ( 1 an de zile,datorita timpului de raspuns la plangeri si reclamatii) in care am trimis plageri si reclamatii la ANPC, banca mi-a crescut datoria si am ajuns la 54 euro,amenintandu-ma cu Biroul de Credit ( sms-uri,telefoane),cea ce au si facut, in momentul de fata eu sunt in baza Biroului de Credit cu datorie catre XXXX,chiar daca eu am raspuns favorabil de la ANPC.
Problema mea este si acum ,adica este "calda".a ramas sa platesc acei 11 euro.

Toate documentele le am incepand de la extrase de cont,print la paginile de internet banking,raspuns de la ANPC si raspuns de la Biroul de Credit.

As dori sa stiu cum pot sa cer daune morale si care sunt pasi de urmat?

Cum pot sa le fac o notificare in care sa le cer daune morale si sa ma scoata din baza de date de la Biroul de Credit?

Va multumesc.